021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس / آندوسکوپی سینوس و کاربرد آن

0 / 5. 0

۵ دقیقه
عمل آندوسکوپی گوش

آندوسکوپی سینوس و کاربرد آن

آنچه می خوانید...

در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی، درباره آندوسکوپی سینوس بیشتر می خوانید؛ جراحی آندوسکوپی سینوس یک روش درمانی است که برای رفع انسداد سینوس ها استفاده می شود. این انسداد ها می توانند باعث سینوزیت شوند، در این حالت غشاهای مخاطی سینوس متورم شده، مسدود می شوند و باعث درد، تخلیه و اختلال در تنفس می شوند.

تاریخچه جراحی آندوسکوپی سینوس

در گذشته با ایجاد برش های خاصی را به هر یک از سینوس های پیشانی، دور چشم ها یا فک دسترسی پیدا کرده و عفونت های سینوس تخلیه می شد. اما از سال های 1960 میلادی به بعد، روش عمل آندوسکوپی سینوس معرفی شد که به مرور زمان طرفداران زیادی پیدا کرد و کاربردهای متنوعی به آن اضافه شد و علاوه بر تخلیه عفونت های سینوس، برای برداشتن برخی از تومورهای بینی، تومورهای هیپوفیز، پولیپ بینی، اصلاح انحراف تیغه بینی، باز کردن مجرای اشکی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

درعمل آندوسکوپی سینوس، به جای اینکه برش هایی بر روی پوست ایجاد شود، به کمک آندوسکوپ، به همه سینوس های صورت از طریق بینی می توان دست یافت.

عمل آندوسکوپی سینوس

 آندوسکوپ مجرای باریکی است دارای قطر حدود 4 میلی متری و طول 20 سانتی مترکه در انتهای آن، لنز وجود دارد که می تواند منطقه مورد نظر را بر روی نمایشگر به روشنی نمایش دهد. این لنزها قابلیت چرخش در زاویه های 0، 30، 70، 90 و 120 درجه را دارد. پزشک جراح بعد از داخل کردن آندوسکوپ به درون بینی و رسیدن به سینوس مورد نظر، مجرای سینوسی را باز می کند و در صورت ضرورت، محتویات داخل را خالی می کند.

مراقبت های بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس
بیشتر بدانید

اهداف عمل

به طور کلی هدف از این عمل آندوسکوپی، تخلیه ترشحات و عفونت های داخلی سینوس است. اگر ترشحات و عفونت های سینوس به موقع برداشته نشود، باعث مسدود شدن مجاری هوایی می شود.

 عمل آندوسکوپی سینوس از جدیدترین تکنیک های درمان سینوس مزمن و بیمارهای مرتبط محسوب می شود. به کمک عمل آندوسکوپی سینوس، میزان ترشحات بینی کم و وضعیت بویایی بهتر می شود. با بهبود وضعیت سینوس ها نیز احتمال ابتلا به بیماری های سینوزیت کاهش می یابد.

مزایا

عمل آندوسکوپی سینوس از تکنیک های درمانی نوین و رایج برای بهبود بیماری های سینوس محسوب می شود. در این روش پزشک، این کار را بدون خونریزی و بدون برش انجام می دهد و هیچگونه درد و تورمی ندارد.

عوارض

جراحی آندوسکوپی سینوس مانند هرعمل دیگر بدون عوارض نخواهد بود و ممکن است با مشکلات و مسائلی همراه باشد.

شایع ترین عوارض عبارتنداز:

  • خونریزی
  • عفونت
  • عود سینوزیت
  • ناراحتی های چشمی

بهترین جراح آندوسکوپی سینوس

برای معاینه اولیه بینی، چون امکان مشاهده مستقیم از مجاری بینی و سینوس ها وجود ندارد، باید سی تی اسکن انجام گیرد تا شرایط  مشاهده مجاری بینی از زاویه های مختلف فراهم شود. پزشک با بررسی سی تی اسکن ها، از وجود موانع احتمالی و سینوزیت ها متوجه می شود.

 بهترین جراح آندوسکوپی سینوس، پس از تجویز آزمایش هایی مانند سی تی اسکن، متوجه می شود که چگونه آندوسکوپ را به ناحیه سینوسی مورد نظر هدایت کند و در مسیر احتمالی با چه موانعی برخورد می کند.

این عمل آندوسکوپی، معمولا به مدت 2 ساعت طول می کشد، و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. همان روزی که عمل انجام شد بیمار مرخص می گردد بدون آنکه کبودی، تورم یا دردی داشته باشد. جراحی آندوسکوپی سینوس مانند هر عمل دیگر نیازمند مراقبت های ویژه ای است. برای مطالعه با مراقبت های پس از جراحی آندوسکوپی سینوس بر روی آن کلیک کنید.

مراقبت های بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس
بیشتر بدانید

در برخی موارد اگر بیمار تامپون در بینی خود داشته باشد 2 روز پس ازعمل تامپون از بینی او خارج می شود.

مهم ترین موردی که بیمار باید رعایت کند اینست که بعد عمل از اسپری کلرور سدیم برای مرطوب کردن داخل بینی استفاده کند، این کار جلوی مسدود شدن مجراهای بینی را می گیرد، زیرا ممکن است لخته های خونی داخل بینی خشک شود و بر عملکرد طبیعی تنفسی او تاثیر منفی بگذارد.

بیمار لازم است هنگام استراحت تا یک هفته پس از عمل، بالش زیر سرش بالاتر از حد معمول باشد.

سه هفته بعد از عمل، بیمار باید برای بررسی آندوسکوپی داخل بینی و خالی شدن لخته های بینی خشک شده به پزشک خود مراجعه کند.

جراحی آندوسکوپی سینوس در کودکان

لازم به ذکر است بهترین سن برای عمل آندوسکوپی سینوس ها، بعد از بلوغ است زیرا تا قبل آن سینوس ها در حال رشد هستند. در هنگام تولد نوزاد، سینوس ها شکل نگرفته اند و کم کم تشکیل می شود، این روند تا سن بلوغ ادامه دارد. بنابراین اگر متوجه مشکلات سینوسی در کودکان شدید بهتر است تا بزرگ و بالغ شدن او صبر کنید.

هزینه جراحی آندوسکوپی سینوس

هزینه این عمل به طور دقیق نامشخص است، زیرا عواملی مانند دستمزد پزشک جراح، نوع بیمارستان یا کلینیکی که در آن آندوسکوپی صورت می گیرد، نوع و مقدار عفونت های سینوس ها بر قیمت نهایی جراحی آندوسکوپی موثر هستند. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با مطب دکتر احمد دانشی با شماره های  021-88794999  تماس بگیرید.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *