021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی و درمان بیماری های گوش / آندوسکوپی گوش و کاربرد آن

0 / 5. 0

۵ دقیقه
آندوسکوپی گوش

آندوسکوپی گوش و کاربرد آن

آنچه می خوانید...

آندوسکوپی گوش یکی از روش های جدید برای معاینه گوش می باشد. با استفاده از آندوسکوپ می توان از زاویه ها و ابعاد مختلف گوش را معاینه کرد. در طی چند سال گذشته، آندوسکوپی برای بینی و سینوس استفاده می شد که با پیشرفت تکنولوژی و گستردگی علم پزشکی در ایران، آندوسکوپی گوش نیز استفاده می گردد.

آندوسکوپی در زمینه گوش، حلق و بینی دو کاربرد دارد:

 1. استفاده از روش آندوسکوپی تشخیصی، با هدف تشخیص گرفتگی و انسدادهای گوش و بینی، برای یافتن زائده در آن ها
 2. استفاده از روش آندوسکوپی درمانی با هدف رفع ایرادات مانند پولیپ بینی، چسبندگی ها، تومور و درمان برخی خونریزی ها

آندوسکوپ یک لوله ظریف و باریک است که در یک سمت آن دوربینی تعبیه شده است. این لوله باریک وارد گوش می شود و برای تصویربرداری و تشخیص مشکلات گوش میانی و داخلی کاربرد دارد.

آندوسکوپی گوش چگونه انجام می شود؟

آندوسکوپی گوش میانی در مطب پزشک نیز انجام می شود. در این روش دیگر نیازی به برش و بخیه نیست. پیش از این ، با میکروسکوپ برشی پشت یا داخل کانال گوش داده می شد ، سپس داخل گوش را مشاهده می کردند. اما در اندوسکوپی گوش مستقیما برشی بالای پرده گوش ایجاد می کنیم و از آن طریق وارد گوش میانی می شویم.

در روش آندوسکوپی گوش می توان نقاط کور و زوایای مختلف گوش را مشاهده نمود. به این صورت که وارد حفره گوش می شویم و با حرکت دادن دست در زوایای مختلف می توان داخل گوش را بررسی نمود. همچنین بیمار بعد از عمل درد ندارد زیرا بخیه ای وجود ندارد. چون که بیمار در حین عمل بیهوش می شود نیاز است بستری شود. البته امکان عدم بیهوشی یا بیهوشی موضعی نیز وجود دارد ولی جراح بیهوشی عمومی را ترجیح می دهد.

انواع بیماری های گوش
بیشتر بدانید

در عمل آندوسکوپی به این علت که زخم و بخیه ای وجود ندارد بنابراین احتمال عفونت گوش هم وجود ندارد. مدت زمان این عمل حدودا 30 دقیقه است. البته بستگی به میزان مهارت پزشک و متخصص گوش و حلق و بینی دارد.

در انجام عمل جراحی اندوسکوپی گوش نیاز به کسب مهارت و تجربه کافی می باشد. بنابراین هر پزشک متخصصی نمی تواند این عمل را انجام دهد. اگر جراح مهارت و تبحر لازم در این عمل را نداشته باشد ممکن است بیمار دچار کری یا فلج صورت شود.

مزایای آندوسکوپی گوش

آندوسکوپی گوش نسبت به روش استفاده از میکروسکوپ، مزایایی دارد که در ادامه آن ها بررسی خواهیم کرد.

 • باز نشدن پوست و عدم نیاز به بخیه و پانسمان
 • زاویه دید بهتر برای بررسی گوش میانی و داخل گوش بیمار با حرکت دست جراح
 • عوارض بسیار کمی بعد از عمل برای بیمار به وجود می آید. میزان عوارض عمل جراحی، بستگی به میزان مهارت پزشک گوش و حلق و بینی دارد.
 • مدت زمان عمل نسبت به عمل های دیگر کوتاه است.
 • این عمل تقریبا سرپایی است.
 • بدون بیهوشی نیز می توان این عمل را انجام داد ولی برای عدم حرکت بیمار در حین عمل ترجیح داده می شود که بیمار بیهوشی عمومی شود.
 • آندوسکوپی گوش به پرتوهای مضر نیازی ندارد.
 • می توان برای ناراحتی ها و مشکلات گوش و… در بانوان باردار استفاده نمود.

کاربرد

معمولا از آندوسکوپ گوش برای بررسی مشکلات گوش استفاده می شود. اما کاربردهای دیگری نیز دارد. امروزه برای گذاشتن پروتز، عمل های جراحی قاعده جمجمه از طریق گوش، برداشتن استخوان از روی عصب صورت، کاهش فشار روی عصب و بازسازی برخی از نشتی های گوش بر روی گوش داخلی و میانی، جراحی و برداشتن تومورهای گوش میانی مانند تومور گلوکوز از آندوسکوپی گوش استفاده می شود. این دستگاه کمک زیادی به انجام این عمل های جراحی به جراح متخصص می کند.

پیرگوشی؛ از چرایی تا درمان
بیشتر بدانید

 آندوسکوپی گوش مربوط به گوش میانی است که در آن علاوه بر بازسازی استخوانچه ها، تمیزکردن گوش، اگر پرده گوش پاره شده باشد یا وجود نداشته باشد می توان پرده گوش را نیز قرار داد.

اقدامات قبل از آندوسکوپی گوش

افرادی که برای آندوسکوپی گوش اقدام می کنند باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

 • پرهیز از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند ژلوفن، آسپیرین یا ایبوپروفن
 • خودداری از سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی
 • دادن اطلاعات مرتبط با سوابق پزشکی خود به پزشک متخصص

مراقبت های بعد از عمل

عمل جراحی آندوسکوپی نیازی به مراقبت های خاصی بعد از عمل ندارد. روز بعد از عمل می توان پانسمان گوش را برداشت و نیازی به تعویض پانسمان نیست. زیرا هیچ گونه بخیه و زخمی بعد از عمل وجود ندارد.

جراحی های گوش میانی با این دستگاه نتیجه بهتری خواهد داشت و باعث می شود عمل های جراحی موفقیت آمیز باشد. نتایج عمل بسیار سریع قابل مشاهده است. بیمار بعد از عمل دردی ندارد و نیاز به مسکن و استراحت زیادی ندارد.

دکتر احمد دانشی جراح گوش و متخصص گوش، حلق و بینی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران می توانید با شماره 88794999-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر احمد دانشی مراجعه کنید .

هزینه آندوسکوپی گوش

قیمت و هزینه آندوسکوپی گوش به عواملی بستگی دارد که پزشک در هنگام معاینات مشخص می کند. این عوامل شامل وسعت ناحیه درمان ، هزینه داروها ، هزینه کلینیک یا بیمارستان ، دستمزد پزشک که بستگی به میزان مهارت پزشک دارد و… می باشند.

کاشت حلزون گوش و درمان ناشنوایی
بیشتر بدانید

به صورت دقیق نمی توان هزینه ها را برای این روش بیان کرد. به عمل جراحی و دلایلی که برای انجام این عمل جراحی وجود دارد وابسته است.

اگر سوال یا پرسشی در این زمینه دارید می توانید از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را مطرح کنید. به این طریق پاسخ خود را در سریع ترین زمان ممکن از پزشک دریافت می کنید.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *