021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی و درمان بیماری های گوش / اتوپلاستی، عمل زیبایی گوش

3 / 5. 1

۶ دقیقه
عکس اتوپلاستی

اتوپلاستی، عمل زیبایی گوش

آنچه می خوانید...

آناتومی گوش انسان

گوش انسان دارای سه قسمت مختلف می باشد که با نام های گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی شناخته می شوند. عملکرد هر سه قسمت منجر به گرفتن امواج صوتی، تبدیل آنها به امواج الکتریکی و فرستادن آنها به مغز می شود. گوش خارجی که ظاهر بیرونی گوش و لاله گوش را تشکیل می دهد کار گرفتن امواج صورتی را به عهده دارد. در واقع شکل ظاهری گوش بیرونی به نحوی است که بتواند امواج صوتی را به بهترین شکل ممکن دریافت کند. در واقع چیزی که ما از ظاهر گوش می بینیم همین گوش خارجی است. گوش میانی امواج صوتی گرفته شده از گوش خارجی را دریافت و آنها به لرزه تبدیل می کند. با لرزش استخوان های کوچک میانی، ارتعاشات به پرده صماخ که در انتهای گوش میانی قرار می رسد. گوش داخلی  که در واقع حلزون گوش نام دارد، پر از مایعی است که در آن هزاران تار عصبی وجود دارد. با توجه به نوع صدا و امواج آن، ارزش این تارها متفاوت بوده در نتیجه پیام عصبی که به مغز منتقل می شود نیز متفاوت می باشد. و این روند موجب تشخیص صدا ها از هم و شنیدن انواع صدا توسط گوش می شود. هر گونه مشکل در ساختارهای داخلی و یا شکل ظاهری گوش می تواند در کیفیت صدا و تشخیص آن توسط تارهای عصبی تاثیر داشته باشد. جراحی گوش یا اتوپلاستی عملی است که در آن می توان انواع ناهنجاری های ظاهری و ساختاری گوش را ترمیم کرد. در ادامه به بررسی این جراحی و نحوه انجام آن می پردازیم.

روش های جراحی گوش

عمل جراحی گوش اتوپلاستی نامیده می شود. این عمل تحت عنوان سنجاق کردن گوش هم نام برده می شود. در واقع هدف اصلی از جراحی گوش زیبا کردن ظاهر و رفع ناهنجاری های ظاهری گوش خارجی است. گوش ممکن است در برخی افراد به ویژه در کودکان دارای برجستگی و بیرون زدگی بسیاری باشد. به طوری که از نمای روبه رو گوش ها بسیار از سر فاصله گرفته و کاملا مشخص هستند. این حالت ممکن است مشکلات عزت نفس را در بین افراد ایجاد کند و یا کودکان با این فرم گوش ممکن است مورد تمسخر دوستان خود قرار بگیرند. بسیاری از افراد برای حل این مشکل با استفاده از کلاه سعی در پوشاندن حالت گوش ها دارند. عده ای نیز برای پنهان کردن از موهای خود استفاده می کنند. اما یکی از بهترین راه ها برای درمان این بدشکلی گوش خارجی، انجام عمل جراحی گوش است. در این عمل پزشک جراح با ایجاد برآمدگی و اندازه طبیعی و حفظ تعادل بین اندازه صورت و گوش، شکل ظاهری را ترمیم می کند. بدین صورت فاصله گوش ها از سر کم شده و ظاهری متناسب با وضعیت سر و صورت پیدا می کند. این حالت در واقع جراحی گوش بیرون زده می باشد. اتوپلاستی شامل کوچک کردن گوش و همچنین زیبا کردن لاله گوش نیز می باشد.

عمل زیبایی گوش

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام اتوپلاستی هستند

همانطور که اشاره شد جراحی گوش شامل کوچک کردن گوش، زیبایی لاله، ترمیم گوش بیرون زده و .. می باشد. در زیر به وضعیت هایی که برای انجام این عمل جراحی مناسب می باشند اشاره شده است.

دلایل و علائم انواع بیماری های گوش
بیشتر بدانید

گوش هایی که بیش از حد بزرگ باشند و اصطلاحا ماکروتیا نامیده می شوند.

گوش های بیرون زده که از کناره های سر فاصله دارند و ممکن است در یک سمت یا هر دو طرف باشند.

ناهنجاری ها و بدشکلی های مادرزادی گوش مانند آترزی و میکروشیا

نتایج نامطلوب ناشی از جراحی زیبایی قبلی گوش : گاهی افراد تحت عمل های ترمیمی برای از بین بردن نقایص مربوط به شنوایی قرار می گیرند. ممکن است بعد از انجام عمل، ساختار ظاهری گوش و شکل آن دستخوش تغییراتی شود که موجب بدشکلی آن گردد. در این موارد نیز می توان با اتوپلاستی ظاهر گوش را بهبود بخشید.

دکتر احمد دانشی جراح گوش و متخصص گوش، حلق و بینی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران می توانید با شماره 88794999-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر احمد دانشی مراجعه کنید .

جراحی گوش چگونه انجام می شود

این عمل مانند هر عمل زیبایی دیگر نیاز به مشاوره قبل از عمل دارد. در این جلسات فرد در مورد مشکل اصلی خود با پزشک مشورت کرده و پزشک با انجام معاینات تشخیص می دهد که شما کاندید مناسبی برای انجام این عمل هستید یا خیر. پس از تشخیص، با توجه به آناتومی گوش و نوع ناهنجاری آن تمهیدات لازم برای انجام عمل و گرفتن نتیجه مطلوب توسط پزشک برنامه ریزی می شود. اتوپلاستی شامل تکنیک هایی است که در نهایت منجر به کانتور گوش و متناسب شدن اندازه و میزان برآمدگی گوش می شود. در این جراحی معمولا برش هایی در سطح پشتی گوش، در شیار بین گوش و سر ایجاد می گردد. گاهی نیز نیاز است که در قسمت جلویی گوش نیز برش هایی ایجاد شود که این برش ها در قسمت چین خوردگی گوش صورت می گیرد تا جای برش و بخیه آن واضح و ماندگار نگردد. بعد از اعمال تغییرات توسط پزشک، بخیه در نواحی برش ایجاد می شود و گوش به مدت چند روز پانسمان می گردد.

درمان عفونت گوش میانی
بیشتر بدانید

مراقبت های بعد از عمل

پانسمان گوش پس از جراحی به مدت سه روز باید روی گوش قرار بگیرد و آن را کاملا بپوشاند. لذا از باز کردن پانسمان زودتر از این دوره خودداری کنید. ممکن است درد و ناراحتی بعد از عمل وجود داشته باشد که برای کنترل آن از داروهای مسکن استفاده می شود. بعد از باز کردن پانسمان برای محافظت از گوش در هنگام خواب باید از سربند استفاده کرد( معمولا به مدت سه ماه و هنگام خواب شب ). انجام فعالیت های شدید روزانه و ورزشی تا هفته سوم بعد از عمل توصیه نمی شود. جلوگیری از سرمای شدید و یا دوش گرفتن های طولانی تا زمان بهبودی کامل ممکن است خطر عفونت گوش را افزایش دهد. بعد از باز کردن پانسمان ممکن است گوش همچنین کمی تورم داشته باشد اما شکل و اندازه و تغییرات اعمال قابل رویت است. معمولا ورم گوش تا 4 هفته بعد از عمل همچنان دارد. به مرور و با کاهش تورم، شکل نهایی گوش کاملا مشخص و طبیعی به نظر می رسد. هزینه مربوط به عمل جراحی گوش متناسب با نوع عمل و مشکل گوش می تواند متفاوت باشد و مقدار آن پس از معاینه توسط پزشک مشخص می گردد.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *