021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / بیماری های بینی و سینوس / ارتباط میان جراحی بینی و درمان خر و پف

0 / 5. 0

۶ دقیقه

ارتباط میان جراحی بینی و درمان خر و پف

آنچه می خوانید...

هر فردی ممکن است در خواب یک سری علائم از خود نشان دهد که معمولا در خواب برای دیگران به نوعی مزاحمت ایجاد می کند. یکی از این علائم خر و پف کردن است. خر و پف کردن در هنگام خواب ریشه در نوعی گرفتگی در بینی دارد و ممکن است فرد در مسیر تنفسی خود دچار نوعی انسداد باشد. برای پیدا کردن علت خر و پف فرد در مرحله اول باید بپذیرد که خر و پف می کند زیرا بسیاری از افراد از پذیرفتن این مشکل اجتناب می کنند. یکی از روش های بسیار مفید برای درمان خر و پف عمل بینی است که می تواند مشکلات بینی مانند انحراف، اسنداد و … را پیدا کرده و درمان کند. بسیاری از افرد تصور می کنند جراحی بینی که یک جراحی زیبایی است می تواند مشکل خر و پف را حل کند. اما این باور غلت است و در بسیاری از موارد خرو پف پس از جراحی بینی رفع نمی شود و باید به پزشک اطلاع داد تا از جراحی همزمان استفاده کند. در این مقاله از دکتر احمد دانشی، بهترین جراح بینی، می خواهیم درباره ارتباط جراحی بینی و درمان خر خر کردن توضیحاتی مفید بدهیم. با ما همراه باشید.

عمل بینی و درمان خروپف

خر و پف کردن را می توان یک علامت برای بیماری های فرد دانست زیرا برای خر و پف حتما دلیلی وجود دارد که در بیشتر  مواقع مربوط به راه های تنفسی می باشد. معمولا گرفتگی مجرای تنفسی یا گرفتگی بینی یا آپنه تنفسی می توان عاملی برای خر و پف باشد. خر و پف کردن می تواند برای فرد اختلالی ایجاد نکند اما معمولا اطرافیان را اذیت می کند پس باید حتما درمان شود.

خر و پف کردن بیشتر در افراد بزرگسال دیده می شود و معمولا افراد به دو دسته تقسیم می شوند؛ یا دائما خر خر می کنند یا فقط گاهی و در شرایط خاص خر خر در آن ها دیده می شود. البته شرایط محیطی نیز در اینم خر و پف ها تاثیر دارند. یکی از شرایطی که باعث می شود خر و پف زیاد شود بالا رفتن سن یا افزایش وزن می باشد.

خر و پف کردن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که با توجه به این دلایل می توان درمان مناسب برای خر و پف تعیین نمود. گاهی برای درمان خر و پف لازم است فرد جراحی بینی انجام دهد و یا وزن خود را کاهش دهد. گاهی نیز ممکن ایت این اختلال ناشی از انسداد یا وجود کیست بینی یا مشکلات لوزه باشد که درمان های دیگری باید در نطر گرفته شود. در برخی افراد که دخانیات مصرف می کنند بیشتر خر و پف مشاهده می شود که لازم است این استعمال دخانیات را ترک کنند.

ممکن است گاهی برای درمان خر و پف جراحی لازم نباشد اما اگر این مشکل ناشی از گرفتگی بینی باشد باید حتما جراحی انجام گردد.

چه زمانی خروپف با جراحی بینی برطرف می شود

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم خر و پف به دلیل این که دلایل متفاوتی دارد درمان های متنوعی نیز دارد. بنابراین در قدم اول برای درمان لازم است علت آن مشخص گردد. معمولا این اختلال به دلیل گرفتگی بینی ایجاد می شود که باید برای حل آن با انجام جراحی بینی گرفتگی را بر طرف کرد.

گاهی ممکن است به دلیل ایجاد نوعی خلا در راه هوایی، گردش هوا در بینی با صدایی همراه باشد که می تواند سبب آزار اطرافیان شود. عمل بینی می تواند به خوبی خر و پف را درمان کند. خر و پف باید حتما درمان گردد زیرا در اجتماع و زندگی زناشویی می تواند مشکلاتی ایجاد کند و همچنین سلامتی وی را به خطر بیاندازد.

تاثیر عمل بینی در برطرف نمودن خروپف

جراحی بینی یک جراحی زیبایی می باشد که می تواند علاوه بر زیبایی بینی سبب درمان نقص های مختلف بینی شود. این جراحی در بسیاری ارز افراد جنبه درمانی داشته و با از بین بردن انحراف بینی و یا درمان شکستگی مب تواند باعث درمان خر و پف شود. زیرا این دلایل می توانند عاملی برای خر و پف باشند. گاهی ممکن است به دلیل وجود پولیپ با بافت هایی داخل بینی فرد در تنفس خود دچار مشکل شده و در خواب خر و پف کند که جراحی می تواند در این خصوص درمان خوبی باشد.

پزشک در جراحی انحراف تیغه بینی معمولا اقدام به برداشتن غضروف اضافی می نماید و تیغه بینی را صاف می کند. این صاف کردن تیغه بینی می تواند مشکل خر و پف و گرفتگی راه های بینی را رفع کند. اما در صورتی که اختلال خر و پف ناشی از اختلال آپنه خواب باشد پزشک می تواندبا جراحی بینی فقط بخشی از این مشکل رارفع کند اما درمان به طور کامل انجام نمی شود.

بنابراین می توان مشکلات ناشی از تنفس را که سبب خر و پف می شوند و با جراحی بینی قابل درمان اند را به موارد زیر تقسیم نمود:

  1. وجود پولیپ در بینی که همان بافت های سخت و نرم موجود در مسیر تنفسی است.
  2. انحراف بینی که سبب ایجاد مشکل در تنفس در خواب است. گاهی ممکن است یک حادثه یا ضربه به بینی سبب انحراف شود، گاهی هم ممکن است ارثی باشد.
  3. ممکن است اختلال در تنفس به علت شکستگی بینی باشد که باعث می شود راه های تنفسی بسته شوند.

علت خروپف بعد از عمل بینی

درباره این مشکل باید بگوییم که گاهی ممکن است فرد با وجود جراحی بینی باز هم خر و پف داشته باشد یا اینکه پس از انجام جراحی به این اختلال مبتلا شود.  به وجود آمدن اختلال خر و پف پس از جراحی بینی تا زمانی که فرد با چسب بینی نفس می کشد امری طبیعی است. زیرا این چسب می توان راه های هوایی را گرفته کند البته گاهی نیز علاوه بر چسب، تورم بینی بر این مشکل دامن می زند و سبب خر و پف می شود.

گاهی نیز ممکن است به دلیل آلرژی یا باریک شدن مجاری تنفسی فرد دچار خر و پف شود اما نکته بسیار مهم در این نتایج انتخاب بهترین جراح بینی است که باید در این انتخاب به شدت دقت داشته باشید. در صورتی که شما به پزشک مجرب برای جراحی بینی مراجعه نکنید ممکن  است پس از جراحی با مشکلات متعددی مانند آبریزش بینی، خر و پف و … مواجه شوید. این عوامل باعث می شوند فرد به انجام جراحی ترمیمی بینی نیاز پیدا کند.

بنابراین برای انتخاب جراح بینی به خوبی تحقیق کنید تا از اتفاقات بد بعد از آن بتوانید پیشگیری کنید.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.