021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / بیماری های بینی و سینوس / استفاده از غضروف پیوندی در جراحی بینی

0 / 5. 0

۶ دقیقه

استفاده از غضروف پیوندی در جراحی بینی

آنچه می خوانید...

جراحی های زیادی در دنیا به منظور زیبایی انجام می شوند که دارای روش و تکنیک خاصی نیستند اما جراحی بینی از جمله جراحی های زیبایی است که نیازمند تکنیک های پیچیده و خاصی می باشد. چرا که بینی دارای بافت های مختلفی است که ممکن است در هر یک از آن ها مشکل وجود داشته باشد. چون بینی یکی از اعضا مهم بدن است و ساختار عملکردی مفیدی برای بدن دارد، جراحی آن باید با دقت بالایی انجام شود. به همین دلیل روش های مختلفی در این جراحی به کار گرفته می شوند که یکی از این روش ها استفاده از غضروف پیوندی است. در ادامه به توضیح این روش و نقش آن در جراحی بینی خواهیم پرداخت.

غضروف چیست؟

غضروف که در بخش های مختلف بدن ثقرار دارد نوعی ماده ی پیوندی است که هم ساختاری انعطاف پذیر دارد و هم حالت سفتی خود را به خوبی حفظ می کند. وظیفه ی این غضروف محافظت از دستگاه تنفسی و حفظ زیبایی صورت است. شاید جالب باشد بدانید استخوان های بینی به میزان کمی برآمدگی بینی را تشکیل می دهند و بیشترین تاثیر در بر آمدگی بینی را غضروف ها دارند.

نواحی معمول برای گرفتن غضروف

معمولا پزشکان برای استفاده از غضروف پیوندی در جراحی بینی از نواحی مختلفی استفاده می کنند که سه ناحیه زیر که یه ترتیب در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت رایج ترین نواحی هستند:

غضروف تیغه بینی در عمل بینی

متداول ترین راه جراحی استفاده از غضروف تیغه بینی می باشد. تیغه بینی قسمتی از بینی است که غضروفی بوده و بینی را به دو بخش راست و چپ تقسیم می نماید. در صورتی که بینی بیمار به اندازه کافی غضروف داشته باشد جراح از همان تیغه استفاده کرده و با تراشیدن آن نسبت به انجام جراحی بینی اقدام می نماید.

این روش بدون تاثیر بر ساختار کلی بینی، فرم بینی را تغییر داده و سپس جراح با برداشتن غضروف از روی بینی و قرار دادن آن در محل مورد نیاز بینی که می تواند پل بینی یا نوک آن باشد جراحی را انجام می دهد. این غضروف چون پیش از این هم در بینی قرار داشته است کاملا برای استفاده در نقاط دیگر بینی مناسب است و احتمال جذب شدن آن کم است. اما امکان پیچ خوردنشان بر خلاف دیگر غضروف ها وجود دارد.

غضروف گوش در جراحی بینی

اگر در بینی غضروف به اندازه کافی وجود نداشته باشد جراح تصمیم به استفاده از غضروف گوش از یک یا هر دو گوش می گیرد. این روش باید به شکلی انجام شود که جای آن در گوش نمایان نباشد و باعث تغییرات در شکل کلی گوش نشود. غضروف گوش به این دلیل که مانند غضروف بینی دارای انعطاف پذیری مناسبی است می تواند جایگزین خوبی برای غضروف بینی باشد. از آنجایی که این غضروف ترم و قابل تغییر شکل می باشد گزینه مناسبی است اما این غضروف نیز می تواند به دلیل همین نرم بودن، با گذشت زمان دچار تغییر شکل شود. همین موضوع باعث می شود که این غضروف گزینه مناسبی برای پل بینی نبوده و بیشتر در نوک بینی و یا برای تغیر شکل استفاده شود. همچنین استفاده از این غضروف در تیغه بینی نیز خیلی رایج نمی باشد.

غضروف قفسه سینه در جراحی بینی

اگر جراح نتواند از غضروف خود بینی یا گوش استفاده کند آخرین گزینه استفاده از غضروف قفسه سینه است. هنگامی که جراح از این غضروف استفاده می کند جای هیچگونه نگرانی ای نیست که شکل یا عملکرد سینه تغییر کند زیرا این بخش شامل میزان زیادی غضروف است که برداشتن بخشی از آن مشکل ایجاد نخواهد کرد. این نوع غضروف به دلیل سفتی و ساختار محکم و صافی که نسبت به غضروف های دیگر دارد مناسب ترین گزینه برای استفاده در تیغه و پل بینی می باشد و با گذشت زمان ساختار آن تغییر نخواهد کرد.

غضروف مصنوعی بینی

در بسیاری از افراد در صورتی که جراح صلاح بداند از غضروف مصنوعی برای بینی استفاده کند ابتدا تمام زوایای آن را در نظر می گیرد و سپس با توجه به وضعیت بیمار این کار را انجام می دهد. این غضروف می تواند در هر قسمت از بینی مورد استفاده قرار گیرد و شکل دلخواه را به بینی بدهد.

فواید غضروف مصنوعی بینی

هنگامی که برای غضروف پیوندی از نقاط دیگر بدن استفاده می شود بیمار نگران جای زخم است اما زمانی که از غضروف مصنوعی استفاده می شود برش در نواحی دیگر صورت نگرفته و جای زخم باقی نمی ماند. به طور معمول زمانی که فرد جراحی بینی انجام می دهد بسیار نگران نتیجه است و اگر در محل های دیگر نیز دچار زخم باشد نگرانی وی چند برابر می شود.

غضروف گذاشتن در پره بینی

این نوع از جای گذاری غضروف رایج نبوده و معمولا برای افراد کمی که پس از تصادف برای جراحی بینی مراجعه می کنند استفاده می شود. بنابراین در بیشتر موارد برای پره های بینی از غضروف استفاده نخواهد شد.

جذب شدن غضروف بینی

زمانی که در جراحی از غضروف خود بینی استفاده شود امکان جذب شدن آن وجود دارد اما در جراحی هایی که از غضروف دیگر نواحی بدن استفاده می شود کمتر شاهد این موضوع هستیم. بنابراین پیش از پیوند غضروف جراح غضروف های خود بینی را بررسی می کند و اگر از کیفیت بالایی برخوردار نباشند از پیوند استفاده می کند.

جابه جایی غضروف بینی بعد از عمل

پس از برخی از جراحی ها مشاهده شده است که غضروف های پیوندی با گذشت مدتی از جراحی شکلشان اغییر یافته یا دچار پیچ و تاب می شوند. این مشاهدات نشانه ی نا موفق یودن نتیجه جراحی بوده و در بیشتر مواقع توصیه می شود دوباره جراحی بینی انجام شود. اگر برای این کار به جراح بی تجربه مراجعه شود ممکن است نتیجه نامطلوب بوده و جراحی ترمیمی بینی درخواست شود.

 نتیجه گیری

در مورد استفاده از غضروف پیوندی در جراحی بینی باید به متخصص گوش و حلق و بینی مجرب مراجعه شود تا بهترین تصمیم گرفته شده و نتیجه موفقیت آمیز به ما بدهد. در بسیاری از موارد جراحی زیبایی بینی پاسخی معکوس داده و ظاهر  بینی را بسیار بد می کند. پس بهتر است برای جراحی بینی به مجرب ترین جراح مراجعه شود.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.