021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی و درمان بیماری های گوش / بازسازی زنجیره شنوایی گوش

0 / 5. 0

۳ دقیقه
بازسازی-زنجیره-شنوایی

بازسازی زنجیره شنوایی گوش

آنچه می خوانید...

محل قرار گیری گوش میانی، پشت پرده گوش است. این عضو مهم سه استخوانچه‌ چکشی، سندانی و رکابی برای تقویت صدایی که توسط گوش خارجی دریافت می‌شود، دارد. شاید تابحال شنیده باشید که در اثر زمین خوردن یا ضربه‌ای به سر، گوش میانی شخصی آسیب دیده باشد.به چه دلیل است؟ کوچکترین اتفاق برای این استخوانچه‌ها ممکن است منجربه کاهش یا عدم شنوایی شود، که از طریق بازسازی زنجیره شنوایی گوش به حالت اولیه بازگردد تا بتوانید مثل قبل صداها را بشنوید. خیلی مواقع فرد به بیماری‌هایی دچار می‌شود مانند عفونت‌ها که موجب کاهش شنوایی‌اش می‌شود. در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی به این موضوع بیشتر می پردازیم:

بازسازی زنجیره شنوایی گوش چیست؟

بازسازی زنجیره شنوایی گوش (عمل اسیکولوپلاستی)، نوعی عمل جراحی‌ برای بازگرداندن شنوایی که از ریسک بسیار کمی برخوردار است، به همین دلیل مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این جراحی حدودا یک الی دو ساعت زمان برده و در حین عمل، از بیهوشی استفاده می‌کنند. ضعف‌های شنوایی و دیگر آسیب‌های شنوای بیمار بعد از عمل بازسازی زنجیره شنوایی گوش به پایان میرسد.

روش جراحی اسیکولوپلاستی

ابتدا برشی برای دسترسی به استخوانچه‌های گوش میانی ایجاد می‌شود. پرده گوش کنار زده شده و استخوانچه‌ها بررسی می‌شوند. اگر استخوانچه‌ها آسیب دیده باشند برای ترمیمشان از پروتز استفاده می‌کنند و بعد به بقیه مراحل عمل می‌پردازند. بعضی مواقع استخوان‌ها سالم هستند که از خود آن‌ها برای بازسازی زنجیره شنوایی گوش استفاده می‌کنند. پرده گوش را به جای قبلی بازگردانده و جای عمل را بخیه می‌زنند. بخیه ها از نوع جذبی بوده و نیازی به کشیدن ندارد. در انتخاب بهترین جراح ترمیم زنجیره استخوانی دقت لازم را اعمال کنید، زیرا مسیر این عمل با پرده گوش در ارتباط مستقیم است.

عکس بازسازی زنجیره ی شنوایی گوش

مراقبت های بعد از جراحی

 • از فرو رفتن آب به داخل گوش جلوگیری فرمایید، ( تا پنج روز اول بعد از عمل از دوش گرفتن بپرهیزید یا در صورت لزوم از کلاه حمام استفاده کنید. مراقب باشید حین استفاده از کلاه به گوش فشار وارد نکنید.)
 • ممکن است تا چند روز سرگیجه یا حالت تهوع به سراغتان بیاید که بعد از عمل بازسازی زنجیره شنوایی گوش طبیعی‌ است. (اگر سرگیجه یا حالت تهوع شدید یا ادامه‌دار بود حتما جراحتان را از این امر مطلع سازید.)
 • تا چند روز امکان خروج ترشحات از گوشی که جراحی شده است، وجود دارد. نگران نباشید و روی محل را با گاز استریل بهداشتی تمیز کنید. چنانچه این ترشحات بویی نامطبوع به همراه داشت، به پزشک معالجتان اطلاع دهید.
 • با دهان باز عطسه کنید. ( از استفاده‌ی موارد تحریک کننده‌ مانند عطر، اسپری و … خودداری فرمایید. )
 • از بلند کردن اجسام سنگین و انجام فعالیت‌های شدید بدنی اجتناب کنید.
 • به سمت گوش جراحی شده نخوابید.

عوارض احتمالی سیکولوپلاستی

قاعدتا همه جراحی‌ها اعم از زیبایی تا عمل‌های اورژانسی دارای عوارض احتمالی هستند. اما دلیل بر این نیست که ریسک نکنیم و تا آخر عمر زجر بکشیم.به طور مثال می‌دانید که راه رهایی از کاهش شنوایی‌تان ، انجام عمل بازسازی زنجیره شنوایی گوش است، اما به خاطر احتمال ترس از عوارض بعد جراحی حاضر به تحمل این مسئله باشید و هم خودتان و هم دیگران را آزار دهید .

 • مشکلات پرده گوش : همانطور که گفته شد ارتباط مستقیم با ناحیه پرده گوشدارد.
 • خونریزی طبیعی‌ست و به ندرت پیش می‌آید.
 • آسیب به اعصاب صورت : درصد به وجود آمدن این مشکل بسیار پایین است.
 • عدم برگشت شنوایی : ممکن است شنوایی بعد از عمل باز نگردد.
 • مشکل حفظ تعادل : معمولا اگر این عارضه ایجاد شود تا چهار ماه بهبود می‌یابد.
 • عفونت : برای این مشکل پزشک معالج آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند و پس از مصرف بهبود می‌یابد.
 • سرگیجه‌های خفیف
 • شنیدن صدای زنگ در گوش : این عارضه تا یک هفته بعد از عمل خود‌به‌خود رفع خواهد شد.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *