021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

0 / 5. 0

۵ دقیقه
عمل-بینی-ترمیمی

ترمیم بینی

آنچه می خوانید...

جراحی زیبایی بینی همچون تمامی جراحی های زیبایی و درمانی دیگر احتمال دارد با عارضه هایی منفی همراه باشد. اما خوشبختانه طیف گسترده ای از این دست پیامد ها و عوارض جراحی زیبایی بینی را با راهکارهای مختلف می توان بهبود بخشید.

به همین دلیل نیازی به نگرانی وجود ندارد. در این مقاله از سایت دکتر دانشی، می خواهیم که در خصوص دو روش عمده برای ترمیم بینی بعد از جراحی بینی، مباحثی را مطرح سازیم.

اگر شما هم بعد از جراحی بینی با تورم بینی و سایر عوارض جراحی بینی مواجه شدید این مقاله را از دست ندهید.

انواع روش های ترمیم بینی

روش های مختلفی در جهت بهبود وضعیت بینی و از بین بردن مشکلات ناشی از جراحی بینی اولیه وجود دارد، که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • تزریق کورتون
 • جراحی ترمیمی بینی

جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی به جراحی ای گفته می شود که با هدف ترمیم و بهبود مشکلاتی که در روند اولیه جراحی بینی ایجاد شده است، انجام می گردد. در جراحی ترمیمی بینی دوباره روند عمل تکرار می شود. به طوری که برش ها مجدداً انجام می شود تا جراح به بخش های داخلی بینی دسترسی پیدا کنند و مشکلات ایجاد شده را برطرف کنند.

در واقع این جراحی برای کسانی انجام می شود که یک نوبت تحت جراحی بینی قرار گرفته اند، سپس به هر دلیلی از نتیجه عمل راضی نیستند. البته این عدم رضایت به دلیل بروز مشکلاتی است که در ظاهر بینی یا عملکرد بینی همچون تنفس کردن، ایجاد شده است.

مزایای جراحی بینی ترمیمی

مهم ترین نتایج مثبتی که در نتیجه جراحی بینی ترمیمی حاصل می شود، موارد زیر هستند:

 • رفع قوز روی بینی
 • از بین بردن مشکلات تنفسی
 • از بین بردن خرخر کردن ها در هنگام خواب شبانه
 • از بین رفتن صدا در هنگام تنفس؛ برای مثال در برخی از افراد شاهد هستیم که بعد از جراحی بینی تنفس شان صدادار می شود. به طوری که تمامی افراد نزدیک آنها صدای تنفس آنها را می شنوند. در جراحی ترمیمی این عارضه برطرف خواهد شد.
 • رفع افتادگی بینی
 • رفع عدم قرینگی بین پره های بینی
 • بهبود پهنای پل بینی
 • کاهش سایز پل بینی  
پولیپ بینی؛ دلایل، علائم و درمان
بیشتر بدانید

آیا جراحی بینی ترمیمی خطرناک است؟

به دلیل اینکه بینی افراد یک نوبت تحت عمل جراحی قرار گرفته است و برش های گسترده ای در ناحیه استخوان و غضروف ایجاد شده است، جراحی بینی ترمیمی دارای حساسیت های ویژه ای است. اما خوشبختانه بهترین جراحان بینی می توانند نتایج مطلوبی را برای شما ایجاد کنند.

بهترین زمان برای انجام جراحی بینی ترمیمی

یکسال بعد از جراحی بینی اولیه بهترین زمان برای انجام جراحی ترمیمی بینی است. به طوری که هیچ جراحی پیش از یکسال دست به جراحی مجدد برای شما نخواهد زد.

دلایلی که جراحان بینی ارائه می کنند از این قرار است:

 • در روند جراحی اولیه بینی برش های ایجاد شده، گسترده است و پوست بینی از غضروف ها و استخوان بینی جدا شده است. بهبود محل برش ها و ترمیم محل جراحی به مدت یکسال به طول می انجامد. به همین دلیل قبل از این که روند بهبودی به اتمام برسد تکرار جراحی می تواند با خطرات جدی همراه باشد.
 • دومین دلیل: در بسیاری از موارد افراد دچار حساسیت های وسواس گونه می شوند. در نتیجه از پزشک می خواهند که جراحی را تکرار کند. جراحان بینی توصیه می کنند که به مدت یکسال صبوری کنند تا نتیجه نهایی جراحی بینی آشکار شود. آمارها نشان می دهد که بعد از یک سال، بسیاری از افراد از انجام مجدد جراحی منصرف شده اند. زیرا که نتایج نهایی به مطلوب آنها نزدیک بوده است.

تزریق کورتون

بعد از عمل زیبایی بینی، یکی از عارضه های طبیعی که افراد با آن مواجه می شوند، تورم بینی است. به همین دلیل مشاهده نتیجه نهایی جراحی زیبایی بینی تا بهبودی کامل تورم بینی به تعویق می افتد.

آیا پولیپ بینی خطرناک است؟
بیشتر بدانید

بسیاری از افراد برای اینکه سرعت بهبود تورم بینی را افزایش دهند از روش تزریق کورتون بهره مند می شوند. با تزریق کورتون می توان در مدت زمان کوتاهی شاهد بهبودی و کاهش تورم باشیم.

البته براساس نظر متخصصین افرادی که در تزریق کورتون زیاده روی می کنند با عارضه های جبران ناپذیری روبرو می شوند. به همین دلیل بهترین کاندیداها برای تزریق کورتون از سوی متخصصین تشخیص داده می شوند. زیرا که لزومی ندارد که همگان به این روش روی بیاورند.

مزایای تزریق کورتون

نتایج مثبت حاصل از تزریق کورتون به نوک بینی، شامل موارد زیر است:

 • بهبود وضعیت تورم بینی و کاهش آن در کوتاه ترین زمان
 • مشاهده نتیجه نهایی بعد از جراحی زیبایی بینی در کمترین زمان بعد از انجام جراحی زیبایی بینی
 • پیشگیری از پیشرفت فیبروز در نواحی مختلف بینی
 • ایجاد قوس طبیعی و نرمال در ناحیه پل بینی
 • بدون خطر و ایمن؛ البته تا زمانی که این روش توسط متخصصین مربوطه انجام شود از ایمنی برخوردار است. به همین دلیل روند تزریق کورتون را به متخصصین مجرب و توانمند بسپارید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

تزریق کورتون به نوک بینی چه زمانی انجام می شود؟

بهترین زمان برای تزریق کورتون یک هفته بعد از جراحی بینی است . بنابراین زودتر از این زمان از پزشک نخواهید که این اقدام را برای شما انجام دهد.

هزینه ترمیم بینی

هزینه ای که برای ترمیم بینی تعیین می شود کاملاً براساس معیارهای جراحی اولیه بینی است. اگر ترمیم بینی به کمک جراحی امکانپذیر باشد هزینه های آن براساس هزینه های کلینیکی و هزینه های مواد بیهوشی از فرد دریافت می شود. در مواردی براساس توافق های انجام شده بین جراح و مراجعه کننده صرفاً هزینه دستمزد دریافت نمی شود و از هزینه کلی کسر می شود. البته این اتفاق زمانی می افتد که جراح بینی همان پزشکی باشد که اولین مرحله جراحی بینی را انجام داده است. در صورتی که جراح اولیه ( جراحی زیبایی بینی) با جراح دومی ( جراحی ترمیمی بینی) دو نفر مختلف باشند هزینه ها به علاوه دستمزد باید پرداخت شود.

خُرخُر کردن؛ علت، تشخیص و درمان آن
بیشتر بدانید

خاتمه

در طول این مقاله به انواع روش های ترمیم بینی پرداختیم و در خصوص هر روش توضیحاتی مبسوط را ارائه نمودیم. در صورتی که تصمیم دارید یکی از انواع روش های فوق را انجام دهید توصیه می کنیم از عجله بپرهیزید و با بهترین متخصصین در این حوزه مشورت های لازم را داشته باشید.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *