021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / بیماری های بینی و سینوس / تزریق کورتون بعد عمل بینی

0 / 5. 0

۴ دقیقه
تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد عمل بینی

آنچه می خوانید...

یکی از پیامدهای عمل بینی، تورم و کبودی پس از عمل بینی است. گر چه تورم و کبودی بعد از عمل طبیعی است و با گذشت روزها از بین می رود. ولی تزریق کورتون بعداز عمل بینی در کنترل تورم و جای زخم کمک کننده است. در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی، جراح و متخصص گوش، حلق و بینی به این موضوع بیشتر می پردازیم:

کورتون چیست؟

کورتون ها داروهای مهمی هستند و در بیماری های مختلفی مانند حساسیت ها و بیماری های خودایمنی کاربرد دارند. کورتون ها در بدن موجب مهار التهاب و تضعیف سیستم ایمنی بر حسب شرایط ضروری، می شود.

کورتون ها انواع مختلفی دارند، همه نوع کورتون ها برای تزریق بینی مناسب نیستند. برای این کار از دوزهای مناسبی از متیل پردنیسولون استات یا تریامسینولون به کار برده می شود.

هدف از تزریق کورتون بعد از عمل بینی کنترل و کاهش تورم بینی است. میزان تورم پس از عمل بینی به نوع پوست بینی و عمل جراحی بستگی دارد. با اینکه ورم بینی با گذشت حداقل 6 ماه از بین می رود ولی با تزریق کورتون می توان مدت زمان کاهش ورم بینی را کاهش داد. پس از عمل بینی ورم بینی بر حسب نوع پوست، تا 6 ماه پس از عمل به مقدار زیادی کاسته می شود ولی باقیمانده تورم را بین 6 ماه تا نهایت دو سال از بین می رود.

تزریق کورتون بعد از عمل بینی

بعد از تزریق کورتون به بینی، بلافاصله می توان اثرات کاهش ورم را دید، اما حدود دو هفته طول می کشد، فرد تغییرات بینی را به طور ملموس احساس کند. اما اینکه چه زمانی می توان کورتون راتزریق کرد متخصصان در این باره نظر قطعی ندارند، برخی از آنها معتقدند تزریق کورتون یک تا دو ماه بعداز عمل بینی را می توان آغاز کرد و برخی باور دارند تزریق کورتون به بینی پس از حداقل 4 ماه، نتیجه بهتری می دهد؛ زیرا با کم شدن ورم بینی در طول دوره بهبودی، فرم بینی مشخص می شود و با تزریق کورتون می توان ظاهر آن را زیباتر کرد.

عوارض تزریق کورتون پس از عمل بینی

عوارض تزریق کورتون بعد از عمل بینی عبارتند از:

  • کبودی و تورم

پس از آنکه کورتون به بینی تزریق شد، محل تزریق کبود و متورم می شود

  • مشاهده غضروف زیر پوست

پس از تزریق کورتون، به دلیل آنکه پوست بینی نازک می شود غضروف زیر پوست به آسانی قابل مشاهده است.

  • نازک شدن پوست بینی

تزریق کورتون با غلظت شدید موجب می شود پوست بینی در لایه سطحی نازک شود.

سوالی که مطرح می شود با وجود عوارضی که تزریق کورتون به همراه دارد چه ضرورتی به این کار است و چرا باید پس از عمل بینی کورتون تزریق شود. باید گفت تزریق کورتون کاری حساس و مهم است و چنانچه پزشک حاذق و باتجربه این کار را انجام شود عوارض کمتری به همراه دارد. اگر پزشک تشخیص دهد لازم است در کمترین زمان مناسب ظاهر بینی زیبا و خوش فرم شود مخصوصا افرادی که پوست بینی ضخیمی دارند. این کار در کاهش ورم بینی و کبودی آن موثر است.

چه کسانی کاندیدای خوبی برای عمل تزریق کورتون بعد از جراحی بینی هستند؟

افرادی با ویژگی های زیر می توانند با تزریق کورتون پس از عمل بینی، سریعتر به نتیجه زیبایی برسند.

  • افرادی که دارای بینی گوشتی هستند و پوست بینی آنها از نوع ضخیم است
  • افرادی که برای رفع ایرادات ظاهری و عملکردی بینی مجبور شدند عمل بینی ثانویه را انجام دهند
  • افرادی که سرعت و روند بهبودی ورم بینی در آنها کند است
  • افرادی که پس از عمل بینی در نوک بینی یا بالاتر از آن نوعی بافت اسکار بین پوست و غضروف ایجاد می شود

نتیجه گیری

در این مقاله درباره اهمیت تزریق کورتون به بینی پس از جراحی بینی صحبت کردیم . کورتون ماده مفیدی است و برای رفع التهابات بدن و تضعیف سیستم ایمنی بدن در موارد لزوم، به کار می رود. در عمل بینی نیز با هدف کاهش سریع ورم بینی استفاده می شود. بعضی از پزشکان استفاده از آن را در یک الی دو ماه اول بعد از عمل بینی توصیه می کنند زیرا در این مدت بدن بیشترین مقدار کلاژن را می سازد و در نهایت به بافت اسکار تبدیل می شود. درحالی که برخی دیگر معتقد هستند سه تا چهار ماه پس از عمل مدت زمان مناسبی برای تزریق کورتون به بینی محسوب می شود، زیرا در این مدت شکل بینی مشخص می شود و بهتر می توان برای ورم باقیمانده از کورتون استفاده کرد.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.