021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / بیماری های بینی و سینوس / تورم و کبودی بعد از جراحی زیبایی بینی

0 / 5. 0

۶ دقیقه

تورم و کبودی بعد از جراحی زیبایی بینی

آنچه می خوانید...

جراحی بینی امروزه از جمله جراحی های بسیار پر طرفدار در دنیا می باشد که بسیاری از افراد حتی سلبریتی ها اقدام به انجام این جراحی می نمایند. این جراحب ممکن است مانند دیگر جراحی ها عوارضی داشته باشد که یکی از این عوارض کبودی و تورم می باشد.

کبودی پس از جراحی بینی به چه معنا است؟

در همه ی افرادی که این جراحی را انجام می دهند به طور عادی شاهد کبودی هایی در اطراف چشم و بینی هستیم که معمولا تا دو هفته باقی می مانند. نکته قابل اهمیت این است که این کیودی ها در همه افراد مشاهده می شود و نمی توان گفت علت آن خوب عمل نشدن یا کمبود مهارت جراح است. به همین دلیل لاز ماست افراد با مشاهده ی کبودی ها تجویز های پزشک و مراقبت های پس از جراحی بینی را به خوبی انجام دهند تا این کبودی های زود تر رفع شوند.

بنابراین یکی از اقداماتی که در جهت کاهش تورم و کبودی لازم است انجام شود عمل کردن به توصیه های پزشک است. در صورتی که بیمار در عمل کردن به این توصیه ها کوتاهی کند می تواند سبب ایجاد خطراتی در این خصوص شود و فرد دیر تر نتیجه جراحی را مشاهده تماید. در ادامه ی این مقاله ما به عوامل موثر در از بین رفتن تورم و کیودی اشاره خواهیم کرد.

تورم و کبودی پس از جراحی زیبایی بینی تا چه مدت ادامه دارد؟

این سوال متدوالی است که معمولا افراد پیش از اقدام به جراحی از جراح خود می پرسند. برای جواب دادن به این سوال باید بگوییم این موضوع در افراد مختلف با توجه به نوع بینی، نوع پوست و جراحی انجام شده در افراد مختلف متفاوت می باشد اما در بیشتر افراد این کبودی ها در طی 2 هفته به شدت کاهش می یابند البته ممکن است میزانی از کبودی ها بر روی صورت برای مدت طولانی تری باقی بمانند. اما اگر این تورم برای مدت زمان بسیار طولانی باقی بماند نشان دهنده ی این است که فرد به خوبی نکات بعد از جراحی را رعایت نکرده است.

اگر بخواهیم این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم باید بگوییم که یکی از مسائل بسیار مهم که می تواند عامل افزایش مدت زمان باقی ماندن کبودی ها شود ساختار بینی و بدنی فرد است. برای مثال افرادی که بینی گوشتی دارند بیشتر با ورم روبرو هستن و تورم آن ها خیلی دیر تر از بین می رود بتابراین ممکن است این افراد هر روز اهد تغییر باشند. این در حالی است که بینی های استخوانی خیلی زود تر فرم نهایی خود را نشان می دهند.

همچنین با توجه به اینکه جراحی بینی تهاجمی می باشد مشاهده کبودی و تورم پس از انجام آن بسیار طبیعی می باشد و این موضوع در تمامی پزشکان یکسان است و مربوط به تجربخ پزشک ندارد و کم یا زیاد بودن آن مربوط به پروسه جراحی می باشد.

عوامل موثر در میزان کبودی ها

در شدت و میزان کبودی ها عوامل زیادی تاثیر دارند که در ادامه به برخی از این عوامل خواهیم پرداخت:

همانطور که گفتیم مهارت و تجربه پزشک بر این عامل تاثیر چندانی ندارد اما در صورتی که پزشک شما بسیار با دقت بوده و جراحی را با تجهیزات خوب و دقت بالا انجام دهد میزان کبودی ها کمتر می شود. همچنین در صورتی که فشار به نواحی مجاور بینی کمتر وارد شود این اندام ها کمتر کبود می شوند و درصد کبودی ها حداقل می شود. البته باز هم مهم پروسه و پیچیدگی عمل می باشد.

کنترل فشار خون در حین جراحی بینی عاملی موثر بر بروز کبودی ها است. در صورتی که هنگام بیهوشی فرد، فشار خون پایین بوده و کنترل شود می تواند سیی کم شدن خونریزی و در نتیجه کم شدن تورم و کبودی شود.

معمولا در این جراحی پوست فرد، شکل بینی، سابقه بیماری ها و حساسیت های پوستی موثر بوده و می توانند سبب افزایش کبودی و تورم و دوران نقاهت فرد شوند. زیرا این موضوعات باعث تغییر در پیچیدگی های عمل می شوند.

مراقبت های پس از جراحی بینی

عواملی که پس از جراحی بینی در کاهش تورم تاثیر دارند مربوط به مراقبت های پس از عمل در فرد است. فرد لازم است در رعایت برخی نکات مانند استفاده از کمپرس، بالا قرار دادن سر، رو به بالا خوابیدن و … بسیار دقت کند. در صورتی که فرد بیش از حد بخوابد باعث بیشتر شدن کبودی ها می شود. همچنین یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در این موضوع تغذیه و میزان نوشیدن مایعات است. برای مثال پس از جراحی بینی نباید الکل نوشید و یا غذا های پر ادویه و پر نمک که باعث تورم است باید حذف شوند.

اقدامات لازم جهت کاهش تورم بعد از جراحی بینی

  1. رو به بالا بخوابید و زیر سر خود را بالشت با ارتفاع بلند قرار دهید.
  2. استفاده از کمپرس یخ تا 72 ساعت فراموش نشود.
  3. در مقابل آفتاب یا گرما و سرمای زیاد قرار نگیرید.
  4. پرهیز از خوردن غذا های نمکی و پر ادویه
  5. از وارد کردن فشار به بدن ناشی از انجام فعالیت های سنگین یا بلند کردن اجسام پرهیز کند.
  6. دارو های ضد التهاب و ترمیم کننده های تجویزی را به موقع مصرف کنید.

روش های اصلی کاهش ورم بینی

راه های اصلی برای کاهش تورم بینی در ادامه توضیح داده خواهند شد. این راه ها عبارتند از:

استفاده از کمپرس یخ

یکی از راه های ساده اما بسیار مفید که برای رفع کبودی ها کاربرد دارد استفاده از کمپرس یخ است. این روش یاعث کاهش چشمگیر تورم و کبودی ها می شود.

برای این کار کافی است مقداری یخ درون کیسه ریخته و داخل یک پارچه نازک روی پوست قرار دهید. 

بهتر است بیمار هر دو روز یکبار 25 دقیقه یا روزی 10 دقیقه از کمپرس یخ استفاده کند تا هرچه زود تر متوجه تاثیر آن شود.

چسب بینی

یکی از روش های موثر در کاهش تورم بینی مصرف چسب های مخصوص بعد از جراحی است. به همین دلیل پس از جراحی بینی توصیه می شود فرد تا حداقل سه هفته از چسب های مخصوص استفاده کند. این چسب ها در کاهش و از بین رفتن کبودی ها بسیار موثر هستند. همچنین حالات روانی و نیز استراحت کافی بر میزان تورم تاثیرگذار می باشند.

تزریق کورتون

از دیگر روش های تاثیرگذار که باعث رفع کبودی می شوند می توان به تزریق کورتون به بینی اشاره کرد. این روش برای کسانی کاربرد دارد که با گذشت زمان طولانی ای ورم بینی آن ها باقی مانده و از بین نرفته است. این شرایط معمولا برای کسانی صدق می کند که دارای بینی با پوست ضخیم می باشند.

برای تزریق کورتون لازم است حتما با پزشک خود مشورت کرده و  در صورت نیاز این کار را انجام دهید.

کلام پایانی

در صورتی که قصد جراحی بینی دارید حتما پیش از آن در مورد مراقبت های پس از جراحی بینی اطلاعات بدست آورید و دقت داشته باشید این جراحی را نزد بهترین منخصص گوش و حلق و بینی انجام دهید.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *