021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / بیماری های بینی و سینوس / جراحی استئوتومی بینی

0 / 5. 0

۸ دقیقه
جراحی استئوتومس بینی

جراحی استئوتومی بینی

آنچه می خوانید...

بینی یکی از موثرترین اعضای صورت در زیبایی چهره است.  مشکلاتی مانند داشتن قوز روی بینی، پهن بودن بینی از نمای روبرو، کج بودن تیغه بینی و … همگی می توانند ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار دهند و در نهایت از زیبایی چهره کم کنند. برای برطرف نمودن این نواقص نیاز است پزشک با استفاده از وسیله مخصوصی، استخوان بینی را بشکافد تا به آن فرم دهد و بینی فرم طبیعی و نرمال خود را پیدا کند. در این مقاله از جراح و متخصص گوش، حلق و بینی به این موضوع بیشتر می پردازیم:

جراحی استئوتومی بینی زمانی رخ می دهد که همزمان با این کار غضروف های لترال فوقانی که به استخوان بینی متصل می باشند نیز به سمت داخل باشند که به آن استئوتومی لترال گفته می شود.

جراحی استئوتومی بینی چیست؟

جراحی استئوتومی بینی از جمله عمل های زیبایی است که به منظور افزایش زیبایی بینی و همچنین بهبود بخشیدن به تنفس از راه بینی کمک می نماید.

 به طور کلی ساختار بینی از دو بخش استخوان و غضروف تشکیل شده است.  قسمت استخوان آن زیر ابروها شروع شده و قسمت غضروفی شامل بخش پایینی بینی می شود.  در برخی مواقع ممکن است پزشک برای فرم دهی به بینی و بهبود عملکرد تنفسی آن بخشی از استخوان بینی را برش دهد،  به این روش از جراحی، عمل جراحی استئوتومی بینی گفته می شود.

استئوتومی اصلاح یونانی است و به منظور اصلاح بد فرمی های استخوان بینی به کار می رود. در جراحی استئوتومی بینی، برای اصلاح ایرادات در فرم و شکل استخوان بینی، بخشی از استخوان بینی  برداشته می شود و یا با کوچکتر و بزرگتر کردن حجم آن، ایرادات ساختاری اصلاح شود. در اکثرعمل های زیبایی بینی، روش دوم بیشتر به کار گرفته می شود؛ زیرا در بسیاری از موارد عمل زیبایی بینی به منظور جابجایی و اصلاح استخوان و تیغه بینی انجام می شود. 

جراحی بینی استئوتومی

انواع جراحی استئوتومی بینی

انواع جراحی استئوتومی بینی عبارتند از:

 • استئوتومی لترال و جانبی:  روش جراحی استئوتومی لترال و جانبی معمولا زمانی انجام می شود استخوان چپ و راست بینی دچار شکستگی شده و به یکدیگر نزدیک شده باشند. این روش نیز به دو نوع شکست رفت و آمدی و شکست پانچی تقسیم می شود.

استئوتوم و شکست رفت و آمدی: در استئوتوم و شکست رفت و آمدی وسیله مخصوص (استئوتوم) به صورت بالا و پایین و برعکس روی استخوان بینی کشیده می شود، تا زمانی که استخوان بینی به شکل نرمال درآید.

استئوتوم و شکست پانچی  :در استئوتوم و شکست پانچی نیز سوراخ های بسیار ریز بر روی استخوان بینی ایجاد می شود.  در این روش در جراحی استخوان به صورت کاملا کنترل شده شکسته می شود، سپس به یکدیگر نزدیک شده و سوراخ ها برطرف می شوند.

 • استئوتومی میانی: در روش استئوتومی میانی، از روی پل بینی به سمت گوشه چشم ها ادامه پیدا می کند. استئوتوم مورد استفاده در این روش جراحی مدیال با قطر 2 تا 3 میلی متر می باشد  و معمولا برای برداشتن قوز از آن استفاده می شود.

بینی های مناسب برای جراحی استئوتومی بینی

همانطور که گفته شد اکثر جراحی های بینی به کمک استئوتومی بینی انجام می شود؛ اما برای همه بینی ها مانند بینی های گوشتی،  روش استئوتومی بینی کاربرد چندانی ندارد. بنابراین در ادامه به بررسی بینی هایی می پردازیم که برای اصلاح فرم آن ها نیاز به جراحی استئوتومی بینی می باشد.

بینی های انحراف دار: انحراف بینی به دلیل جابجایی استخوان بینی به سمت چپ و یا راست ایجاد می شود.به همین دلیل برای درمان آن نیاز است استخوان بینی شکسته شود و سپس در جای درست قرار داده شود.

در این روش جراحی استخوان بینی پس از برش، جهت داده می شود تا بینی به فرم طبیعی و استاندارد برسد.

بینی های قوزدار: از دیگر بینی هایی که مناسب این روش جراحی می باشند، بینی های دارای قوزهستند. در این روش ابتدا قوز روی بینی برداشته می شود، سپس برای پیشگیری از پهن شدن بینی از روبرو، استخوان های دو طرف بینی به یکدیگر نزدیک می شوند. در آخر بینی فرم طبیعی پیدا کرده و از عریض شدن نوک بینی یا فرورفتگی پل بینی نیز جلوگیری می شود. به طور کلی این روش جراحی بهترین و ایده آل ترین روش جراحی برای بینی های قوزدار است.

بینی های عریض: در صورتی که پل بینی پهن باشد، از روبرو ظاهر خوشایندی ندارد و بد مشاهده می شود.

اگر استخوان بینی ضخیم باشد، برای برطرف نمودن آن نیاز است از روش جراحی استئوتومی بینی استفاده شود؛ به گونه ای که ابتدا استخوان بینی شکسته می شود و سپس با جهت دادن به آن، بینی باریک تر می شود.

بینی های شکسته: ایجاد شکستگی در ناحیه بینی نه تنها می تواند ظاهر آن را دچار برآمدگی و یا فرو رفتگی کند؛ بلکه می تواند منجر به اختلال در تنفس نیز شود. در اکثر بینی های شکسته برای بهبود تنفس و زیبا سازی فرم بینی نیاز جراحی استئوتومی بینی است. چنانچه استخوان شکسته شده در جای درست قرار داده و در صورت نیاز از گرافت غضروف نیز استفاده شود. سپس بینی گچ گرفته می شود تا استخوان ها در جای خود محکم شوند.

دوران نقاهت پس از جراحی استئوتومی بینی

 • از آنجایی که در طول جراحی استئوتومی بینی استخوان های بینی شکسته می شوند، مشاهده ورم و کبودی نسبتا زیاد در نواحی اطراف بینی به خصوص زیر چشم ها کاملا طبیعی است. معمولا پس از 3 تا 4 روز، تورم و کبودی، تا حدود بسیار زیادی از بین می روند.
 • دوران نقاهت پس از جراحی استئوتومی بینی نسبتا کوتاه بوده و فرد حداکثر 10 روز پس از جراحی می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازد.
 • درد خفیف پس از جراحی کاملا طبیعی است و با استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک می توان آن ها را کنترل نمود.
 • استفاده نمودن از کمپرس آب سرد نیز می تواند به کاهش درد، تورم و کبودی اطراف بینی کمک نماید.
 • همچنین پس از جراحی استئوتومی بینی حداقل تا 10 روز سعی کنید سر خود را بالا نگه دارید و همچنین هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. این کار به افزایش سرعت بهبودی تورم و کبودی های روی صورت کمک می نماید. 

لازم است پیش از انجام جراحی استئوتومی از انجام موارد زیر پرهیز کنیم

 1. مصرف  دارو هایی مانند دارو های ضد التهاب، ایبوپروفن و ناپروکسن
 2. مصرف دارو های ضد انعقاد یا رقیق کننده یا آسپرین
 3. مصرف ویتامین ای یا کپسول روغن ماهی
 4. مصرف الکل

در طول انجام استئوتومی بینی چه اتفاقاتی می افتد؟

بیمار برای انجام این جراحی ابتدا بیهوش می شود، سپس توسط ابزار خاصی به نام استئوتوم که برای این جراحی مورد استفاده است، جراح در دو سمت بینی با وارد کردن فشار دست اقدام به شکاندن استخوان بینی می کند.

پس از آنکه استخوان ها در محل مورد نظر قرار گرفتند برش های ایجاد شده بخیه زده می شوند و سپس آتل روی بینی قرار می گیرد.

تفاوت میان جراحی استئوتومی و رینوپلاستی در چیست؟

در ابتدا پزشک پس از انجام بررسی های لازم بهترین نوع جراحی را تعیین می کند. بهتر است تمام نکات در مورد هر دو نوع جراحی در اختیار بیمار قرار گیرد تا بتواند به راحتی درباره انتخاب نوع جراحی تصمیم گیری کند. اما نکته مهم این است که فرد باید به حرف پزشک گوش دهد زیرا وی بهترین راه را پیشنهاد می دهد.

 • در جراحی رینوپلاستی بینی دچار تغییراتی در ظاهر می شود و اندازه آن تغییر می کند.
 • رینوپلاستی معمولا برای بینی های گوشتی یا آن هایی که می خواهند بینیشان خیلی کوچک شود مورد استفاده قرار میگیرد.
 • استئوتومی بینی سبب ایجاد تغییراتی در نوع قرارگیری و وضعیت قرار گیری استخوان ها می شود.
 • استئوتومی برای بیمارانی است که دارای بینی شکسته هستند یا قوز بزرگی از روبرو دارند که نتیجه آن بزرگ به نظر رسیدن بینی باشد.

عوارض استئوتومی بینی

هر جراحی ای که با بیهوشی همراه است کمترین عارضه ای که دار مشکلات ناشی از بیهوشی است. اما ممکن است مشکلات دیگری برای فرد بواسطه ی مراجعه نکردن به بهترین جراح بینی پیش آید.این خطرات شامل مواجهه با عفونت، مشکلات تنفسی، بهود دیر تر زخم ها و کبودی ها، سوراخ در سپتوم بینی و … می باشد.

هر آنچه راجع به درد جراحی استئوتومی باید بدانیم

در رابطه با درد این جراحی باید بگوییم که تجربه کردن میزانی از درد که قابل تحمل می باشد، امری طبیعی است. معمولا این درد ها به نوعی هستند که با مصرف دارو ها و مسکن ها قابل کنترل می باشند. ممکن است تا چند روز فرد شاهد کبودی و تورم باشد که با گذشت زمان به مرور رفع می گردد.

استخوان ها با گذشت زمان به مرور بهبود می یابند و در نهایت با گذشت یک سال روند ریکاوری ادامه خواهد داشت. در نهایت در طول جراحی و دوران نقاهت این عمل با درد طاقت فرسایی همراه نخواهد بود.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *