021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / بیماری های بینی و سینوس / آیا پولیپ بینی خطرناک است؟

0 / 5. 0

۶ دقیقه
تصویر-پولیپ-بینی

آیا پولیپ بینی خطرناک است؟

آنچه می خوانید...

پولیپ  بینی  به توده های غیرسرطانی گفته می شود که در بخش های مختلفی از بینی  یا سینوس رشد می کنند. پولیپ ها در هر دو طرف مجاری بینی دیده می شوند و جریان هوا را مسدود می کنند؛ هم چنین موجب گرفتگی بینی و کاهش حس بویایی می شوند. عمل پولیپ بینی نوعی روش درمانی است که با هدف بهبود وضعیت تنفسی افراد انجام می شود.  در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی، متخصص گوش، حلق و بینی به جراحی پولیپ  بینی به صورت اختصاصی می پردازیم. با ما همراه باشید.

پولیپ بینی

پولیپ بینی به توده های نرم و خوش خیم و بدون دردی گفته می شود که در بخش های سینوس های بینی و نیز مجاری تنفسی ایجاد می شود.  به همین دلیل در روند طبیعی عملکرد بینی مشکلاتی ایجاد خواهد شد. پولیپ های بینی معمولا در اثر التهاب مزمن مخاط بینی بوجود می آیند اگر چه اغلب بدون دلیل مشخصی رخ می دهند.  محققان بررسی کردند پولیپ ها همان ترشحات مخاط بینی و سینوس ها در پاسخ به آلرژی و عفونت ها هستند،  این دو عامل آلرژی و عفونت باعث می شوند سطح مخاط بینی یا سینوس برای مدت طولانی ملتهب و منجر به تورم و قرمزی شوند.افراد مبتلا به تب یونجه مزمن بیشتر از دیگران به پولیپ بینی مبتلا می شوند. علاوه بر این، پولیپ بینی معمولاً در کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک نیز ایجاد می شود.

پولیپ بینی
پولیپ بینی

پولیپ ها اندازه های مختلفی دارند و به همین دلیل اگر پولیپ ها سایز کوچکی داشته باشند هیچ نوع علائم و عارضه ای از خود نشان نمی دهند. افراد مبتلا به پولیپ بینی اغلب به آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن حساسیت دارند. و در صورت مصرف یکی از این داروها ممکن است دچار تنگی نفس شدید و ناگهانی شوند.

پولیپ بینی؛ دلایل، علائم و درمان
بیشتر بدانید

عوارض پولیپ بینی

امهم ترین عارضه هایی که در پی شکل گیری پولیپ  های بزرگ به وجود می آیند عبارتند از:

 • اختلال در روند تنفسی؛ معمولا افراد صدادار تنفس می کنند و در شب ها نیز عملکرد تنفسی آنها با مشکل روبرو می شود.
 • کاهش حس بویایی؛ افراد دارادی پولیپ  بینی حساسیت های بویایی آنها کاهش می یابد و به نوعی در این حس ضعیف می شوند.
 • بروز عفونت در بخش های مختلف بینی
 • خرخر کردن در خواب شبانه

علائم پولیپ  بینی

از علائم اصلی پولیپ بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبریزش بینی
 • کاهش حس بویایی
 • احساس درد در بخش های مختلف صورت
 • عفونت های مکرر سینوسی
 • احساس درد در بخش های انتهایی و فوقانی لثه ها
 • احساس درد و فشار در بخش های مختلف پیشانی و سر

کسانی که هر یک از علائم پولیپ بینی را در خود مشاهده می کنند، لازم است به بهترین متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنند. پزشک متخصص برای تشخیص پولیپ، مجاری بینی را با وسیله خاصی به نام آندوسکوپ بینی مشاهده می کند. آندوسکوپ بینی، لوله ای کوچک و قابل انعطافی است که انتهای آن به دوربین متصل است.البته از روش اسکن ترموگرافی (CT)، برای تعیین مکان و اندازه پولیپ ها استفاده می گردد؛ روش های دیگری مانند سی تی اسکن برای ریشه یابی پولیپ ها کاربرد دارند. در صورت تشخیص قطعی پولیپ  بینی از روش های مختلف درمان مانند جراحی برای رفع انسدادی و پولیپ های بینی استفاده می شود.

بهترین زمان برای انجام جراحی پولیپ بینی

از نظر بهترین متخصصین و جراحان بینی بهترین زمان برای اقدام برای جراحی بینی و جراحی پولیپ  بین دوران نوجوانی و جوانی است.

مزایای جراحی پولیپ بینی

از مزایا و نتایج مثبتی که می توان برای این جراحی برشمرد موارد زیر هستند:

 • طبیعی شدن روند تنفسی
 • از بین رفتن آبریزش های بینی
 • رفع خر و پف کردن در هنگام خواب شبانه
 • جراحی پولیپ  بینی در کوتاه ترین زمان انجام می شود و عملی سرپایی محسوب می شود. به همین دلیل بعد از انجام جراحی بینی به راحتی می توانید به منزل باز گردید و روند عادی زندگی را از سر گیرید. البته باید مراقبت های انجام شود.
ترمیم بینی
بیشتر بدانید

جراحی پولیپ  بینی چقدر طول می کشد؟

همه اقدامات مورد نیاز برای جراحی پولیپ  بینی، در 30 دقیقه طول می کشد. قبل شروع عمل، ابتدا بخش های مختلف بینی مورد معاینه قرار می گیرند تا شرایط جراحی ارزیابی شود. در صورتی که مانعی وجود نداشته باشد جراحی پولیپ  بینی شروع می شود و در آخر اقدامات لازم برای بهبود عملکرد بینی انجام می شود.

جراحی پولیپ بینی

تا زمانی که درمان شروع نگردد پولیپ ها در جای خود هستند. اگر اندازه پولیپ ها کوچک باشد پزشک دارو و اسپری بینی مخصوصی را تجویز می کند ولی چنانچه پولیپ ها بزرگ باشند جراحی آن به عنوان یک روش درمانی نوین محسوب می شود که در دسته جراحی های سرپایی قرار دارد.  بدین شکل با انجام روند جراحی می توان توده های پولیپ  را از داخل بینی خارج کرد. پس از عمل جراحی پولیپ  بینی عارضه های ناشی از این مشکل از بین رفته و افراد می توانند به راحتی تنفس کنند.

استفاده از اسپری برای درمان پولیپ
استفاده از اسپری برای درمان پولیپ

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی

دوره ای که برای بهبودی و نقاهت بعد از جراحی پولیپ بینی باید پشت سر بگذارید 3 روز الی 5 روز است.

مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

مهم ترین کارهایی که باید بعد از جراحی پولیپ بینی انجام دهید موارد زیر هستند؛ البته باید این نکته را در خاطر داشته باشید که این نکات به منظور افزایش سرعت روند بهبودی و کاهش احتمال بروز خطر برای افرادی است که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند. به همین دلیل توصیه اکید می شود که نهایت دقت را در انجام و رعایت نکات زیر داشته باشید.

 • از فین کردن بپرهیزید. زیرا که باعث خونریزی از رگ های خونی در ناحیه بینی می شود.
 • زمانی که می خواهید خونابه های داخلی بینی را پاک کنید از سرم های مخصوص بهداشتی کمک بگیرید. هرگز گوش پاک کن استفاده نکنید و ابزاری را برای پاک کردن ترشحات بینی داخل آن نکنید.
 • توصیه می شود برای کاهش دردهای خفیفی که بعد از جراحی بینی تجربه خواهید کرد دقیقاً از همان داروهایی استفاده کنید که پزشک تان تجویز کرده است.
 • مصرف داروهای ضد انعقادخون و ضد التهاب غیر استروئیدی ممنوع است. زیرا که باعث بروز خونریزی می گردد.
همه چیز درباره عمل بینی
بیشتر بدانید

هزینه جراحی پولیپ بینی

مهم ترین عواملی که در تعیین هزینه های نهایی مربوط به جراحی پولیپ  بینی دخیل هستند به موارد زیر می توان اشاره کرد :

 • تعداد و اندازه پولیپ هایی که در ناحیه بینی وجود داارد
 • میزان دشواری و پیچیدگی روند جراحی بینی
 • میزان مهارت و تجربه ای که پزشک جراح دارد
 • انواع تجهیزات و موادی که در روند جراحی بکار گرفته می شود

بنابراین نمی توان هزینه ای ثابت را برای جراحی پولیپ  بینی برشمرد زیرا که افراد شرایط متفاوتی را تجربه می کنند و اقدامات مختلفی باید برایشان انجام شود.

خاتمه

در بخش های مختلف این مقاله به اهمّ مطالبی که در زمینه جراحی پولیپ  بینی وجود دارد اشاره داشتیم. در صورتی که مطلبی مغفول باقی مانده است و بدان نپرداخته ایم می توانید با مطرح کردن آن در بخش کامنت ها ما را در جریان بگذارید. اگر پرسشی دارید نیز در همان بخش می توانید طرح کنید تا پاسخ اش را در اولین فرصت در اختیارتان قرار دهیم.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *