021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی و درمان بیماری های گوش / تکنیک مارسوپیالیزیشن در جراحی کیسه اندولنفاتیک

4 / 5. 2

۴ دقیقه
درمان بیماری منیر

تکنیک مارسوپیالیزیشن در جراحی کیسه اندولنفاتیک

آنچه می خوانید...

بیماری منییر، بیماری شایع گوش میانی است که با سرگیجه، کاهش شنوایی و وزوز گوش همراه است. تشخیص این بیماری به خصوص در مراحل اولیه سخت است. سرگیجه های اولیه به عنوان آماس عفونی گوش میانی تشخیص داده می شوند. 

بررسی نمونه های استخوان تمپورال در بیماران مبتلا به بیماری مییر مواردی مانند کاهش یکپارچگی کیسه اندولنفاتیک و یا آتروفی کیسه را نشان می دهد.

کنترل و درمان این بیماری شامل درمان های محافظه کارانه و تغییر در سبک زنگی مانند رژیم غذایی کم نمک، دوری از مصرف کافئین، الکل و دخانیات و هم چنین مصرف ادرار آورها و بتا هیستین می باشد.

حدود ده درصد بیماران نسبت به درمان مقاومت نشان می دهند. اما در صورتی که اقدامات محافظه کارانه موثر واقع نشود، درمان جراحی از سوی پزشک در نظر گرفته خواهد شد. روش های درمانی مختلفی برای بیماری مییر وجود دارد، از جمله: استروئیدها و یا جنتامایسین، جراحی اندولنفاتیک، لوله تراشه، بلاک عصبی.

جراحی اندولنفاتیک، جراحی کم تهاجمی است و در مقایسه با سایر روش های جراحی به راحتی انجام می شود. این روش جراحی هم چنین به کنترل سرگیجه و حفظ شنوایی کمک می کند. انجام این روش جراحی با تکنیک مارسوپیالیزیشن میزان بروز عوارض را کاهش می دهد بی آن که نیازی به استفاده از لوله تراشه و بخیه باشد، هزینه های جراحی به حداقل می رسد، شنوایی بیمار حفظ می شود و احتمال بروز عفونت نیز به حداقل خواهد رسید.

تکنیک جراحی

جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. استخوان سندانی، مجرای نیمه حلقوی گوش و سینوس سیگموئید شناسایی شد. اگر سینوس سیگموئید، قدامی باشد، برداشت روکش سینوس به همراه دکمپرسیون خلفی انجام خواهد شد. استخوان روی حفره خلفی برداشته خواهد شد.

در تعداد کمی از بیماران، کیسه اندولنفاتیک کوچک تر است و شناسایی آن برای جراح سخت تر خواهد بود. بنابراین، Donaldson’s line روش جراحی اصلی برای کیسه اندولنفاتیک خواهد بود و به گونه ای است که مجرای نیمه حلقوی گوش به دو نیم تقسیم می شود.

کیسه اندولنفاتیک سفیدتر از سخت شامه خلفی به نظر می رسد. زمانی که کیسه شناسایی می شود، لایه جانبی برش Y شکلی زده می شود. این لایه همانند یک فلپ قدامی است و زیر مرز استخوان قدامی قرار گرفته است. کیسه باز می شود، بی آن که از لوله و یا مواد خارجی استفاده شود.

با این که پیشرفت هایی در زمینه درمان بیماری مییر صورت گرفته است، اما هم چنان چالش هایی را برای پزشکان به همراه دارد.

در سال 1927، دکمپرسیون کیسه اندولنفاتیک برای اولین بار و از طریق ایجاد برش های کوچک به منظور باز شدن کیسه انجام شد، که هدف از انجام این روش کاهش میزان فشار اندولنفاتیکی بود.

در سال 197، تکنیک مجرای اندولنفاتیکی با قرارگیری لوله T شکل معرفی شد. از میزان سرگیجه بیماران کاسته شد و بهبودی در وضعیت شنوایی مشاهده گردید. پیگیری ها و بررسی های بعدی نشان داد که روش دکمپرسیون کیسه اندولنفاتیک با شانت و یا بدون شانت، به کنترل سرگیجه و کاهش شنوایی در هفتاد و پنج درصد بیماران مبتلا به مییر کمک کرد.

در سال 2015، تکنیک انسداد مجرای اندولنفاتیک مطرح شد که موفقیت هایی را در زمینه کنترل سرگیجه و بهبود کیفیت زندگی به همراه داشت.

در سال 2019، جنتامایسین به عنوان درمان اصلی برای کنترل اولیه و طولانی مدت بیماری مییر مطرح شد، که اثرات خوبی را نیز به همراه داشت، بی آن که خطر کاهش شنوایی برای بیمار وجود داشته باشد.

با این حال، دکمپرسیون کیسه اندولنفاتیک، روشی ایمن برای افراد مبتلا به بیماری مییر مقاوم می باشد. ما به دنبال راهی برای کاهش آسیب های شنوایی و عفونت ناحیه جراحی هستیم.

استفاده از شانت سیلاستیک می تواند با آسیب بافت های مجاور همراه باشد. به همین خاطر، تصمیم گرفتیم از تکنیکی استفاده کنیم که نیازی به استفاده از شانت، لوله و یا بخیه نباشد تا احتمال بروز عوارض و یا بازگشت مجدد بیماری به حداقل برسد.

در پایان این که

جراحی کیسه اندولنفاتیک و روش مارسوپیالیزیشن، روشی ایمن و غیر مخرب در افراد مبتلا به بیماری مییر می باشد. سرگیجه و کاهش سطح شنوایی به طرز چشمگیری کنترل شد، بی آن که عوارضی مشاهده شود.

درمان جراحی بر روی بیماران مبتلا به مییر انجام شد. امروزه، جراحی کیسه اندولنفاتیک روش ایمنی است و جراحی دکمپرسیون یکی از بهترین روش ها در کنترل بیماری است. استفاده از تکنیک باز کردن کیسه (مارسوپیالیزیشن) در دکمپرسیون کیسه اندولنفاتیک، روشی نوین است که بدون نیاز به بخیه انجام می شود و احتمال بازگشت مجدد بیماری بسیار پایین خواهد بود.

به علاوه این که، سرگیجه و کاهش سطح شنوایی نیز در بیماران به طرز چشمگیری کنترل خواهد شد.

Source: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/lio2.403

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *