021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / بیماری های بینی و سینوس / خُرخُر کردن؛ علت، تشخیص و درمان آن

0 / 5. 0

۷ دقیقه
خروپف کردن

خُرخُر کردن؛ علت، تشخیص و درمان آن

آنچه می خوانید...

خروپف یا خرخر کردن به حالتی گفته می شود که فرد در طول خواب، به دلیل مشکلات جسمی، صداهای غیرعادی به هنگام نفس کشیدن تولید می کند. آمارها نشان می دهد که خروپف در 57% از مردان و 40% از زنان را در ایالات متحده آمریکا دیده شده است حتی در 27% کودکان نیز گزارش شده است. این آمارها نشان می دهد که خروپف به طور گسترده ای در افراد وجود دارد اما میزان و شدت آن می تواند متفاوت باشد. خروپف گاه سبک و گاه نشانگر وجود اختلال تنفسی و مشکلات خواب است. در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی، فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش، درباره عارضه خرخر کردن بیشتر می خوانید:

علت خُرخُر کردن

دلایل جسمی و روانی زیادی در بروز عارضه خروپف کردن موثر هستند.  خروپف زمانی اتفاق می افتد که مجاری تنفسی فوقانی بیش از حد باریک شده و باعث می شود مسیر هوای تنفس شده تغییر کند و بافت های حلق به ارتعاش درآید؛ به عبارت دیگر خروپف بر اثر لرزش بافت های نزدیک مجرای تنفسی پشت گلو ایجاد می شود، در این هنگام ماهیچه ها شل می شود و مجرای تنفسی باریک می گردد، با دم و بازدم، هوای متحرک منجر به لرزیدن بافت های مجرا می شود و خروپف اتفاق می افتد.

علاوه بر این، برخی از افراد، مشکل ساختاری در قسمت فوقانی سیستم تنفسی و دهان خود دارند و بافت ناحیه حنجره و گلو به گونه ای است که بیشتر حرکت می کند، چنین عاملی در بروز خروپف موثر است. گاهی دیده شده است فرد به دلیل برخی از عادات غذایی و سبک زندگی به این مشکل دچار شده است. به طور کلی عوامل زیر در بروز خروپف شبانه موثر هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • آپنه یا انسداد مجاری تنفسی
 • چاقی
 • ایراد ساختاری در ساختمان دهان، بینی و گلو مانند کوتاهی گردن، مشکلات بینی، بزرگی لوزه ها یا زبان کوچک
 • کم خوابی
 • وضعیت نادرست در خوابیدن
 • عادات غذایی نادرست مانند بیش از حد الکل نوشیدن در زمان قبل خواب

زمانی باید خرخر کردن را جدی گرفت و به فکر درمان آن بود که همراه با علائم دیگری مانند موارد زیر باشد:

 • بیش از 3 نوبت یا بیشتر در هفته اتفاق می افتد
 • صدای خروپف بیش از حد بلند یا آزاردهنده باشد
 • چاقی یا افزایش وزن
 • خواب آلودگی بیش از حد در روز
 • عدم تمرکز
 • فشار خون بالا
 • دندان قروچه شبانه
 • ادرار شبانه بیش از حد
ترمیم بینی
بیشتر بدانید

پیامدهای خُرخُر کردن

افرادی که به عارضه خروپف کردن دچار هستند در طول خواب احساس خفگی می کنند، به طور ناگهانی از خواب می پرند یا مدام تصور می کنند که نفس کم آوردند، در روز احساس خواب آلودگی شدید بیش از حدی می کنند به طوری که برای انجام کارها به مشکل برمی خورند، تمرکزشان را از دست می دهند، در طول روز در اوقات رانندگی و تماشای برنامه های تلویزیونی مدام چرت می زنند یا به محض برخاستن از خواب تصور می کنند به اندازه کافی نخوابیدند و هم چنان خسته هستند.

اگر فردی، ابتدای روز احساس خستگی بیش از حد کند با اینکه ساعات خواب او کافی بوده است، به این علت است که در طول شب با عمیق تر شدن خواب، شدت خرخر به تدریج بیشتر می شود این کار تا جایی ادامه پیدا می کند که ناگهان تنفس قطع می شود؛ با پریدن سریع فرد از خواب، خرخر قطع می شود و فرد مجدد به خواب می رود و دوباره خرخرهایش ادامه پیدا می کند و این روند بارها تکرار می شود تا فرد به هنگام روشن شدن روز در حالی از بستر برمی خیزد که احساس خواب آلودگی، سر درد و خستگی می کند.

افرادی که خروپف شبانه دارند، علائم دیگری مانند سردرد صبحگاهی، گلودرد، ضعف، از دست دادن تمرکز، افسردگی، تغییرات شخصیت، کاهش میل جنسی، تعریق در طول خواب، شب ادراری، تمایل به مصرف الکل و داروهای آرامش بخش  دارند. خرخر در 40 درصد آقایان و 20 درصد خانم ها دیده می شود.

عارضه خرخر تنها مشکلات جسمی برای فرد همراه ندارد بلکه روابط اجتماعی و روانی او را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

یکی از سوالات رایج این است که خروپف با آپنه خواب چه تفاوتی دارد؟

همه چیز درباره عمل بینی
بیشتر بدانید

آپنه خواب، نوعی اختلال در زمان خواب است که به انواع مختلفی تقسیم می شود رایج ترین نوع آن آپنه انسدادی خواب است که در آن مسیر تنفسی فرد در خواب قطع می شود. خروپف یکی از نشانه های رایج آپنه خواب است، ولی همه افرادی که خروپف می کنند مشکل آپنه خواب را ندارند.

عارضه خرخر کردن

درمان عارضه خُرخُر کردن

چنانچه خرخر کردن سبک و غیرمکرر باشد، طبیعی  است و نیاز به برررسی و آزمایشات پزشکی ندارد و در نهایت هم اتاقی او را در لحظات خواب اذیت می شود. چنین خروپف سبک بیش از 3 شب در هفته اتفاق می افتد با این حال خطری سلامت فرد را تهدید نمی کند مگر اینکه نشانه هایی از اختلال در خواب یا آپنه وجود داشته باشد. درمان خرخر در شرایطی که خروپف  برای فرد مشکلاتی را درست کرده است و اکثر جنبه های زندگی او را تحت تاثیر قرار داده است، لازم است جدی گرفته شود. عدم درمان به موقع خرخر عوارض خطرناک و گاه غیرقابل جبرانی دارد؛ آمار مرگ و میر در این افراد بیشتر دیده است. افراد دارای عارضه خرخر با بیماری های مختلفی مانند بیماری های قلبی و تنفسی، مشکلات عصبی و ادراکی، بالا بودن فشار خون، نارسایی قلب، سکته مغزی، دیابت و ریفلاکس معده مواجه می شوند.

دکتر احمد دانشی جراح گوش و متخصص گوش، حلق و بینی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران می توانید با شماره 88794999-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر احمد دانشی مراجعه کنید .

تشخیص عارضه خُرخُر کردن

برای تشخیص خروپف پزشک ابتدا ناحیه دهان و سیستم تنفسی را بررسی و معاینه می کند و موارد زیر را در نظر دارد:

 • بزرگی لوزه ها، آدنوئید  یا لوزه سوم
 • بینی، انحراف تیغه بینی، تورم شاخک ها، پولیپ و حساسیت
 • گردن

در مرحله بعد، پزشک علت خرو پف شبانه، مشخص می کند. معمولا انحراف تیغه میانی بینی از شایع ترین علت خروپف شبانه است که با ترمیم ان، عملکرد سیستم تنفسی او در طول خواب کاهش پیدا می کند. اگر علت خروپف، چاقی و اضافه وزن باشد با تصحیح عادات زندگی و تغذیه ای، می توان تا حدودی خرخر کردن را برطرف نمود.

پولیپ بینی؛ دلایل، علائم و درمان
بیشتر بدانید

سایر روش های درمانی مانند آندوسکوپی، تست خواب، دستگاهCPAP و جراحی هستند:

معاینه آندوسکوپی بینی و حلق

در روش آندوسکوپی بینی و حلق، پزشک به  کمک آندوسکوپ می تواند کانال های بینی و سینوس را مشاهده کند تا مواردی مانند گرفتگی بینی، انسداد بینی، عفونت بینی، پولیپ بینی و خونریزی را مورد بررسی قرار دهد.

بررسی خواب یا پلی سومنوگرافی

پلی سومنوگرافی یا تست خواب، روش رایج برای تشخیص اختلالات تنفسی خواب است، در این روش کارشناس متخصص، تست خواب را بر روی فردی که شب را در آزمایشگاه خواب سپری می کند، انجام می دهد. آزمایشگاه خواب مکانی پیشرفته و مجهز است که برای خواب طبیعی بیمار و اجرای تست های خواب طراحی شدند.

این آزمون با هدف بررسی قطعی تنفس در حین خواب و تشخیص انواع قطعی تنفس صورت می گیرد. پلی سومنوگرافی انواع اختلالات خواب مانند آپنه مرکزی خواب، آپنه انسدادی خواب، اختلالات قطع تنفسی مرتبط با خواب و سایر اختلالات تنفسی مرتبط با خواب را تشخیص می دهد. نتیجه تست خواب، به پزشک کمک می کند تا به علت خروپف بیمار پی ببرد.

دستگاه CPAP

دستگاه CPAP یا CONTINUOUS POSITIVE AIRWAY PRESSURE، برای خواب بهتر به افراد مبتلا به اختلال خروپف پیشنهاد می شود. این دستگاه به فرد کمک می کند از طریق ایجاد تغییرات متناوب فشار در مسیر تنفسی، از مسدود شدن آن در طول خواب جلوگیری کند.

جراحی

چنانچه علت خروپف بزرگ بودن زبان کوچک باشد، پزشک، در طی جراحی لوزه ها را برداشته، سپس چین قدامی و خلفی لوزه را بهم متصل می کند و اندازه زبان کوچک نیز متناسب می شود. این جراحی فارنگوپالاتواولوپلاستی نامیده می شود.

مهم ترین مشکل بعد از جراحی، درد به هنگام خوردن غذا است که با مصرف مسکن قابل تحمل می شود. معمولا 3 تا 6 ماه بعد از جراحی، طول می کشد تا نتیجه عمل مشخص گردد، چنانچه خرخر برطرف نشود نیاز به بررسی مجدد دارد.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *