021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی و درمان بیماری های گوش / دلایل سنگینی گوش در بزرگسالان

0 / 5. 0

۶ دقیقه
عکس-سنگینی-گوش

دلایل سنگینی گوش در بزرگسالان

آنچه می خوانید...

سنگینی گوش یکی از اختلالات مربوط به شنوایی است که بیشتر با افزایش سن اتفاق می افتد. در این حالت فرد به طور کامل ناشنوا نیست اما صداها را به سختی شنیده و فرد گوینده باید بسیار بلند صحبت کند و یا چندین مرتبه تکرار کند تا فرد کم شنوا صدای او را بشنود. به طور کلی تخمین زده می شود که 5 درصد از جمعیت جهان اعم از کودکان و بزرگسالان با ای مشکل دست و پنجه نرم می کنند. عوامل محیطی و ارثی مختلفی می تواند در بروز این اختلال نقش داشته باشد. همچنین کم شنوایی دارای انواع مختلفی است که بسته به محل آسیب در گوش اتفاق می افتد. در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی، جراح گوش و متخصص گوش، حلق و بینی به سنگین شدن گوش و دلایل ایجاد آن اشاره می کنیم. اما قبل از آن نیاز است تا مختصری با آناتومی گوش آشنا شویم.


آناتومی گوش


گوش از سه ناحیه اصلی تشکیل شده است: گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی. امواج صوتی از گوش خارجی عبور می کنند و باعث ایجاد لرزش در لاله گوش می شوند. لاله گوش و سه استخوان کوچک گوش میانی هنگام ورود ارتعاشات و امواج صوتی به سمت گوش داخلی ، ارتعاشات را تقویت می کنند. در آنجا ، ارتعاشات از طریق مایعی که در یک ساختار حلزونی شکل قرار دارد، به تارهای عصبی منتقل می شود. هزاران موی ریز به سلول های عصبی حلزون گوش چسبیده است که با تبدیل ارتعاشات صوتی به سیگنال های الکتریکی و انتقال آن به مغز، موجب می شود مغز امواج را دریافت و آنها را به صدا تبدیل کند.

پارگی پرده گوش
بیشتر بدانید


دلایل سنگینی گوش

در زیر به دلایل سنگینی گوش اشاره شده است:


آسیب به گوش داخلی

پیری و قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد ممکن است باعث ساییدگی موها یا سلول های عصبی حلزون گوش شود که سیگنال های صوتی را به مغز می فرستد. وقتی این موها یا سلول های عصبی آسیب دیده یا از بین رفته باشند ، سیگنال های الکتریکی به صورت کارآمد منتقل نمی شوند و کاهش شنوایی رخ می دهد. در این حالت فرد صداهای بلند را به خفه می شوند.


تجمع تدریجی جرم گوش

گوش به دلیل اینکه با محیط بیرون در ارتباط است، برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و یا سایر ذرات ریز، دارای پرز های ریزی در دهانه سوراخ گوش است. همچنین گوش نیز ماده چسبناک تولید کرده تا از با گیر افتادن ذرات ریز و در موهای ریز گوش و ماده چسبناک، از ورود آنها به گوش جلوگیری شود. در واقع ترشح این ماده یک خط دفاعی به شمار می رود. اما اگر جرم گوش به موقع تخلیه نگردد، می تواند مجرای گوش را مسدود کرده و از انتشار امواج صوتی به داخل گوش جلوگیری کند. تخلیه جرم گوش می تواند به افزایش شنوایی فرد کمک کند.

عفونت گوش و رشد غیرطبیعی استخوان یا تومور

بیماریهای مختلف و یا رعایت نکردن موارد بهداشتی، می تواند موجب بروز عفونت در گوش خارجی یا میانی و یا هر یک از اینها شود که سنگینی گوش را به دنبال دارد.


آسیب به پرده گوش (پارگی سوراخ غشای تمپان)

در انتهای گوش میانی پرده ای وجود دارد که پرده صماخ یا پرده گوش گفته می شود. با برخورد امواج صوتی به این پرده و ارتعاش آن، موجب حرکت استخوان ها و حلزون گوش و در نتیجه انتقال سیگنال به مغز می گردد. انفجار یکباره صدا ، تغییرات ناگهانی در فشار، ضربه زدن به لاله گوش، فرو رفتن شی نازک در گوش و عفونت می تواند موجب پارگی و آسیب به این غشا نازک گردد. در این حالت نیز انتقال سیگنال به مغز با مشکل مواجه شده و فرد دچار کم شنوایی می شود.

بهترین جراح زیبایی گوش در تهران
بیشتر بدانید


انواع سنگینی گوش


همانطور که اشاره شد، بسته به اینکه کدام قسمت از گوش آسیب دیده و موجب سنگینی آن شده است، انواع مختلفی از کم شنوایی ایجاد می شود. به طور کلی کاهش شنوایی در یکی از سه نوع زیر تعریف می شود:

مورد اول ناشنوایی رسانا است که در آن گوش خارجی و یا میانی دچار اختلال و آسیب هستند. در این حالت گرفتگی لاله گوش، شکستگی آن و هر چیزی که موجب شود تجمع ارتعاشات و امواج صوتی به از طریق لاله گوش به خوبی به سمت داخل هدایت نشود، موجب کم شنوایی می گردد. همچنین آسیب به قسمت میانی و پرده صماخ نیز جز این دسته از کم شنوایی محسوب می شود.

مورد دوم که کم شنوایی سنسوری نورال (شامل گوش داخلی) است، مربوط به اختلال در تبدیل پیام های صوتی به پیام های الکتریکی است. در این حالت نیز فرد نمی تواند به درستی صداها را بشنود.

مورد آخر نیز ترکیبی از هر دو حالت بود و در آن هر دو قسمت گوش دچار اختلال و آسیب است که در نهایت موجب کاهش شنوایی در فرد می گردد.


سنگینی گوش در جوانی

به طور مهم ترین دلیل سنگین شدن گوش افزایش سن افراد است. اما در مواردی چون بیماری های خاص و عفونت و یا آسیب بر اثر تصادف و حادثه، نیز می تواند در هر سنی رخ داده و شنوایی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین کاهش شنوایی در جوانی معمولا به خود خودیه رخ نداده مگر اینکه هر یک از عوامل گفته شده برای فرد رخ دهد. گاهی کم شنوایی می تواند ارثی باشد. در این نیز ممکن است فرد در جانی به علت داشتن سابقه خانوادگی دچار کم شنوایی و سنگینی گوش کرد.

اسنورپلاستی تیتانیوم
بیشتر بدانید


درمان قطعی سنگینی گوش

بسته به اینکه علت کم شنوایی در فرد به چه علت باشد درمان نیز متفاوت خواهد بود. در مواردی که سنگین شدن گوش به دلیل تشکیل جرم یا وجود یک جسم و مواد خارجی در گوش باشد، شستشو گوش می تواند تا حد زیادی به افزایش شنوایی کمک کند. اما در بیشتر موارد درمان قطعی برای این عارضه استفاده از سمعک است. سمعک وسیله ای است که درون گوش قرار گرفته و موجب تقویت صدا و جمع آوری آن، انتقال آن به گوش میانی و تقویت سیگنال های الکتریکی می گردد. در واقع می توان سمعک را یک گوش مصنوعی نامید که دقیقا کار گوش میانی و گوش خارجی را انجام می دهد. در مواردی که گوش میانی آسیب دیده باشد، سمعک بهترین راه درمانی است. اما اگر آسیب به پرده گوش و یا حلزون گوش باشد درمان جراحی راه های مناسبی تری به شمار می روند.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *