021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

0 / 5. 0

۴ دقیقه
عکس-سنگ-لوزه

سنگ لوزه چیست؟

آنچه می خوانید...

لوزه ها نوعی از گره های لنفاوی هستند که با تولید آنتی بادی ها از ورود باکتری ها و اشیای خارجی به درون ریه ها جلوگیری می کند. هنگامی که فرد غذا می خورد چنانچه در داخل شیارهای لوزه مواد غذایی و ذرات ریز گیر کند، به مکان مناسبی برای پرورش باکتری ها و میکروب ها تبدیل می شوند؛ در چنین حالتی سلول های سفید بدن به آنها حمله می کند؛ اضافه شدن سلول های دفاعی بدن و اضافه های بافت مخاط ، موجب می شود توده ای گرد مانند شکل گیرد. بعد مدتی ذرات بیشتری درون شیارها جای می گیرند، و بر حجم و مقدار آنها افزوده می شود  و در نهایت، سنگ لوزه را بوجود می آورند. اگر چنین توده ای به گلو تماس پیدا کند فرد احساس ناخوشایندی پیدا می کند.  سنگ لوزه به صورت گره های سفید، خاکستری یا زرد رنگ در لوزه ها دیده می شود و به دلیل رشد باکتری ها در درون آنها، دهان فرد بوی بدی پیدا می کند. و بابت چنین موضوعی از حضور در جامعه احساس خجالت زدگی پیدا می کند. در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی، به موضوع سنگ لوزه بیشتر می پردازیم:

برخی از این توده های نرم و کوچک سنگ لوزه کنده می شوند ولی برخی از آنها باید به روش جراحی برداشته شوند. معمولا برای اینکه چنین مشکلی درست نشود پیشنهاد می شود بعد از غذا خوردن حتما با آب دهان خود را قرقره کنید، بلافاصله پس از غذاخوردن استراحت نکنید یا دهانشویه هایی مخصوص که موجب حفظ سلامت دهان و دندان ها می شوند در پاک شدن محیط دهان از هر گونه ذرات غذایی کوچک وسایر میکروب ها موثر هستند.  بیشتر سنگ های لوزه در داخل لوزه شکل می گیرند و به همین دلیل قابل مشاهده نیستند. برخی از افراد با اینکه نشانه ای از سنگ لوزه ندارند ولی از قرمزی یا سوزش لوزه ها شکایت می کنند.

درمان سنگ لوزه

علائم سنگ لوزه

سنگ لوزه دارای نشانه های متداول است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

  • بد بو شدن دهان
  • اختلال در بلع
  • گوش درد
  • متورم شدن گره های لنفاوی گردن
  • سرفه
  • دانه هایی بر روی لوزه ها

در چه صورت باید سنگ لوزه را جدی گرفت؟

سنگ لوزه همان تجمع  مواد غذایی ریز و میکروب ها هستند که در شیارهای لوزه جای گرفتند؛ اگر سنگ لوزه به آسانی قابل مشاهده نباشد، باید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کرد تا در صورت وجود سنگ لوزه آنرا برطرف کند. در صورتی که پزشک با روش های ساده نتواند درمان کند بهترین راه عمل لوزه است. البته عمل لوزه خطراتی مانند بیهوشی، خونریزی و درد دارد. درمان سنگ لوزه را نباید به تاخیر انداخت زیرا وجود سنگ لوزه در لوزه ها و تجمع میکروب ها و آلودگی ها، مشکلات حادی را نشان می دهند، همانطور که گفته شد بوی بد دهان از علائم شایع آن است و به دلیل اینکه از انتهای حلق بلند می شود بسیار آزاردهنده است و با آدامس جویدن یا مسواک زدن، قابل برطرف نیست. مشکل دیگری که بر اثر وجود توده های سفید مانند در حلق و لوزه ها ظاهر می شود طعم نامطبوع دهان است. زیرا چنین توده های دربردارنده ذرات ریز غذایی هستند که با گذشت زمان فاسد می شوند و بوی بدی را منتشر می کنند. وجود احساس درد و سوزش لوزه ها و حتی مشکلات بلع از مشکلات مهم سنگ لوزه ها هستند و با راهکارهای ساده نمی توان رفع کرد. با این حال اگر سنگ لوزه ها چسبندگی کمی داشته باشند می توان با قرقره آب نمک رقیق و مسواک زدن در انتهای حلق آنرا از مکان اصلی جدا کرد ولی در موارد پیچیده تر لازم است سریع به پزشک مراجعه کرد.

برای درمان مشکلات لوزه بهتر است به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق، مراجعه نمایید که ما در این مقاله دکتر احمد دانشی بهترین پزشک و باتجربه ترین متخصص را معرفی می نماییم. شما عزیزان می توانید جهت مشاوره و دریافت نوبت با شماره 88794999 021 تماس حاصل نمائید و یا به پیج اینستاگرام دکتر دانشی مراجعه فرمائید.

آیا می توان از تشکیل سنگ لوزه پیشگیری کرد؟

پیشگیری از ایجاد سنگ لوزه کاری ساده است، تنها با رعایت بهداشت دهان و دندان مانع از تشکیل سنگ لوزه شد. علاوه بر این مواردی مانند کشیدن نخ دندان، قرقره آب  و استفاده از دهانشویه های بدون الکل نیز تاثیر زیادی دارند. از لوازم شخصی مانند قاش و چنگال شخصی استفاده کنید. آب بیشتری را بنوشید، با پرهیز از سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکی و لبنیات،  لوزه هایی بدون وجود سنگ و توده داشته باشید.

با عمل کردن به موارد فوق می توان برای داشتن لوزه های سالم گامی به جلو برداشت.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.