021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / بیماری های بینی و سینوس / پولیپ بینی؛ دلایل، علائم و درمان

0 / 5. 0

۷ دقیقه
عکس-عمل--پولیپ-بینی

پولیپ بینی؛ دلایل، علائم و درمان

آنچه می خوانید...

آیا هرگز احساس کرده اید که سرماخوردگی دارید که هرگز مداوا نمی شود؟ گرفتگی بینی که به نظر می رسد هرگز بهتر نمی شود و حتی با داروهای آلرژی و ضدالتهاب نیز بهبود نمی یابد ممکن است ناشی از پولیپ بینی باشد. پولیپ های بینی زائده هایی خوش خیم هستند که در بافت بینی رشد می کنند. در این مقاله از سایت دکتر دانشی درباره پولیپ های بینی بیشتر می خوانید:


دلایل ایجاد پولیپ بینی چه هستند؟


پولیپ بینی در بافت ملتهب مخاط بینی رشد می کند. موکوس یا مخاط بینی لایه ای مرطوب است که بافت های داخلی بینی و سینوس ها و نواحی تنفسی بینی مراقبت می کند. در حین سرماخوردگی و آلرژی ها التهاباتی در بافت بینی ایجاد می شود و مخاط آن سرخ شده و آبریزش بینی ایجاد می شود. در صورت تداوم این حالت به مدت طولانی ممکن است پولیپ ایجاد شود. پولیپ بینی نوعی زائده ی گرد است که مسیر هوایی را مسدود می کند. برخی افراد نیز بدون وجود سابقه ی بیماری های تنفسی ممکن است دچار پولیپ شوند و معمولا این پولیپ ها توسط عوامل دیگری شروع به ایجاد شدن می کنند. مواردی مشابه:
• عفونت مداوم و برگشت پذیر سینوس ها
• آسم
• آلرژی های ناحیه ی بینی
• فیبروز سیستیک
• سندروم churg-strauss
• حساسیت به داروهای غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و آسپرین
• در افراد میانسال معمولا شایع تر هستند
برخی افراد نیز به شکل ژنتیکی مستعد تشکیل پولیپ هستند و علت آن نیز واکنش مخاط آن ها نسبت به عوامل التهابی است که توسط ژن ها تعیین می گردد.

پولیپ های بینی


نشانه های پولیپ بینی چه هستند؟


پولیپ بینی زوائدی نرم، بدون درد در داخل مسیرهای تنفسی بینی هستند. اغلب در محل تخلیه ی سینوس های فوقانی رشد می کنند(محل تلاقی استخوان های گونه، بینی و چشم ها). ممکن است حس نکنید که حتی دارای پولیپ هستید زیرا فاقد عصب هستند. از طرفی پولیپ ها به اندازه ای می توانند رشد کنند که فضای تنفسی را اشغال کنند و سبب گرفتگی مزمن بینی شوند.

خُرخُر کردن؛ علت، تشخیص و درمان آن
بیشتر بدانید


علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:
• احساس کیپ بودن و گرفتگی بینی
• آبریزش بینی
• تخلیه ی ترشحات به خلف بینی و تخلیه ی این مخاط اضافی به گلو
• گرفتگی بینی
• کاهش حس بویایی
• تنفس از طریق دهان
• احساس فشار در پیشانی یا چهره
• آپنه تنفسی
• خر و پف کردن
• در صورت وجود عفونت سینوس، درد و سردرد نیز ممکن است رخ دهد

شکل پولیپ بینی


چگونه پولیپ های بینی تشخیص داده می شوند؟

پولیپ های بینی با مشاهده ی داخل بینی توسط پزشک با اتوسکوپ یا نیزوسکوپ مشهود هستند. در صورتی که پولیپ در عمق سینوس باشد ممکن است به انجام اندوسکوپی نیاز باشد. برای تعیین محل دقیق پولیپ و اندازه ی آن به MRI و یا CT SCAN نیاز است. پولیپ در این اسکن ها به شکل ناواضح هستند و علاوه بر این در این اسکن ها مشخص می شود که آیا استخوان بینی توسط پولیپ دچار بدشکلی شده است یا خیر. برخی ساختارهای خطرناک تر مثل زوائد سرطانی نیز در این اسکن ها مشخص می شوند.
تست های آلرژی به تشخیص منبع التهاب دائمی بینی کمک می کنند. این تست ها شامل برداشتن بخش کوچکی از بافت های بینی و رشد آن و تست انواع آلرژی زاها بر روی بافت بینی و واکنش سیستم ایمنی است.
در صورتی که فرد از کودکی دچار پولیپ بینی باشد برای بیماری های ژنتیکی مثل فیبروز سیستیک ضروری باشد.


انواع روش های درمانی رایج


درمان های دارویی


داروهایی که ضد التهابی هستند می توانند به کاهش اندازه ی پولیپ ها کمک کنند و علائم انسداد بینی را کم تر کنند. اسپره کردن استروئیدها به داخل بینی سبب کاهش آبریزش بینی شده و حس انسداد و گرفتگی بینی را کم می کند. هر چند در صورت عدم مصرف این داروها علائم التهاب مجددا باز می گردند. داروهای استروئیدی شامل: veramyst, Rhinocort, nasonex
داروهایی مشابه پردینازول نیز می توانند برای کاهش التهاب کمک کننده باشند. به علت عوارض این داروها به شکل بلند مدت نمی توان از این داروها بهره برد. افزایش فشار خون و افزایش فشار داخل چشمی از جمله ی عوارض این داروها هستند. آنتی بیوتیک ها نیز سبب درمان عفونت سینوس ها و آنتی هیستامین ها نیز سبب کم شدن آلرژی و التهاب بینی می شود.

ترمیم بینی
بیشتر بدانید


درمان جراحی پولیپ بینی

در صورتی که علائم فرد با درمان ها دارویی کاهش نیابد استفاده از جراحی و حذف کامل پولیپ یکی دیگر از راه های جایگزین است. نوع جراحی نیز بسته به اندازه ی پولیپ دارد. جراحی برداشتن پولیپ یا polypectomy یکی از جراحی هایی است که با نوعی ابزار کوچک صورت می گیرد که مخاط و بافت نرم را می برد. برای پولیپ هایی که اندازه ی بزرگ تری دارند، پزشک می تواند جراحی اندوسکوپیک سینوس را انجام دهد و از طریق سوراخ های بینی وارد مجاری آن شده و انسداد و پولیپ ها را حذف می کند. علاوه بر این پزشک ممکن است ورودی حفره ی سینوس را نیز عریض تر سازد.
بعد از جراحی نیز اسپره های بینی و سرم نمکی سبب می گردند تا پولیپ ها برنگردند. به شکل کلی کاهش التهاب مجاری بینی با استفاده از اسپره ها و داروهای ضد آلرژی می تواند از تشکیل پولیپ ها جلوگیری کند.

دکتر احمد دانشی جراح گوش و متخصص گوش، حلق و بینی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران می توانید با شماره 88794999-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر احمد دانشی مراجعه کنید .


درمان طبیعی پولیپ بینی


از آن جایی که ایجاد پولیپ ها به آلرژی بستگی دارد، در معرض مواد حساسیت زا قرار نگرفتن یکی از راههای درمان طبیعی پولیپ محسوب می شود. روغن درخت چای توسط برخی توصیه می گردد هرچند تحقیقات کاملی در این زمینه صورت نگرفته است. ویتامین D نیز به کاهش علائم کمک می کند ولی مکانیسم اثرگذاری آن همچنان نامشخص است.

همه چیز درباره عمل بینی
بیشتر بدانید


عوارض رایج


درمان پولیپ بینی خصوصا به وسیله ی عمل جراحی سبب خون ریزی بینی گردد و جراحی نیز ممکن است سبب ایجاد عفونت شود. علاوه بر این دارودرمانی نیز عوارض خاصی داشته و سبب ایجاد مقاومت در بدن می شود.
پیش آگهی درمان پولیپ بینی به شکل بلند مدت
با درمان جراحی پولیپ بینی بیشتر علائم بهبود می یابند. هر چند در صورتی که حس بویایی خود را از دست بدهید ممکن است هرگز بازنگردد. حتی با جراحی نیز در حدود 15 درصد افراد مجددا دچار پولیپ می گردند.

برخی نکات در ارتباط با پولیپ های بینی


• پولیپ ها در مردان شایع تر از زنان هستند
• اغلب پولیپ ها بدون علامت هستند و در نتیجه سبب می شود که میزان شیوع آن در جمعیت افراد مشخص نباشد
• در برخی موارد پولیپ سبب اختلال قطع تنفسی در خواب می شود
• پولیپ در هر سنی می تواند ایجاد شود


راه های جلوگیری از ایجاد پولیپ بینی

  • رطوبت هوا: در صورتی که هوا بیش از اندازه خشک است از دستگاه های تنظیم کننده ی رطوبت استفاده کنید
  • رعایت بهداشت: خطر ابتلا به بیماری¬های عفونی باکتریایی و ویروسی با رعایت بهداشت و شست و شوی مناسب کمتر خواهد شد
  • اجتناب از مواد آلرژی زا
  • رعایت دستورات پزشک در صورت ابتلا به آسم


هزینه ی عمل پولیپ بینی


هزینه ی عمل بسته به اندازه ی آن و اقدامات درمانی پزشک متفاوت خواهد بود. برای تعیین هزینه ی نهایی باید ارزیابی کاملی از شرایط فرد صورت گیرد اما در برخی کلینیک های هزینه ای حدود 7 تا 10 میلیون برای این جراحی تعیین شده است.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *