021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی و درمان بیماری های گوش / پیرگوشی؛ از چرایی تا درمان

5 / 5. 1

۶ دقیقه
بیماری پیر گوشی

پیرگوشی؛ از چرایی تا درمان

آنچه می خوانید...

با افزایش سن میزان ابتلا به مشکلات شنوایی افزایش می یابد، مشکلاتی مانند کاهش شنوایی از مشکلات شایع گوش در دوران پیری است. در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی، جراح گوش به این موضوع می پردازیم:

آمارها نشان می دهد از هر 3 نفر بزرگسال بالای 65 سال یک نفر به مشکلات شنوایی دچار می شود. از آنجایی که کاهش شنوایی یک فرآیند تدریجی است بسیاری از افراد در صورت ابتلا از آن اطلاعی ندارند. تنها بعد مدتی که درک گفتار دیگران و صداهای محیط خیلی سخت به نظر می رسد به سلامت گوش خود شک می کنند. نشانه هایی مانند وزوز گوش، مبهم بودن گفته های دیگران و بلند بودن برخی صداها از علائم کاهش شنوایی یا پیرگوشی محسوب می شود. پیرگوشی عارضه ای است که در دوران سالخوردگی فرد رخ می دهد و روش پیشگیری آن تنها پرهیز از صداهای بلند و محافظت گوش از سروصداها و آلودگی ها است. به طور کلی علائم پیرگوشی در زیر آمده است:

 • مبهم بودن صداهای اطرافیان
 • سخت بودن تشخیص صدا در محیط های شلوغ
 • دشوار بودن درک گفتار کودکان و خانم ها به دلیل بالا بودن فرکانس صدای آنها
 • عدم تشخیص جهت صدا
 • بلند کردن صدای رادیو و تلویزیون برای بهتر شنیدن صداها
 • ایجاد وزوز گوش در گوش در محیط ساکت
 • دشوار شدن تشخیص صداها با گذشت زمان
 • حساس بودن به برخی از صداهای با فرکانس خاص

عوامل موثر بر پیرگوشی

در ادامه عواملی که در بروز پیرگوشی موثر هستند آورده شده است:

 • ژنتیک
 • بیماری های زمینه ای مانند دیابت و بیماری های قلبی
 • تغییرات در داخل گوش
 • از بین رفتن سلول های مو
بیماری پیرگوشی

پیشگیری از ابتلا زودرس به پیرگوشی

نکته ای که در ابتدا باید در این مورد ذکر کنیم این است که ابتلا به پیرگوشی معمولا در مردان بیشتر از زنان وده و از سن 40 سالگی می تواند بروز کند. افرادی که در ژنتیک خود این بیماری را دارند بیشتر باید مراقب اتفاق افتادن چنین موضوعی باشند. برای جلوگیری از ابتلا راه حل دقیقی وجود ندارد اما با رعایت کردن و مراقب بودن می توان آن را به تعویق انداخت.

یکی از مراقبت هایی که از اهمیت بالایی برخوردار است قرار نگرفتن برای ساعت های طولانی در محل های پر سر و صداست. صدا های بلند می توانند به گوش آسیب برسانند البته این در صورتی است که شما دائما این کار را انجام دهید، مانند گوش دادن ه موسیقی با صدای بلند.

معمولا افرادی که در محیط های کاری که دارای صدا های بلند هستند مبتلا به پیرگوشی در سنین پایین تری می شونئ برای همین همیشه به این افراد استفاده از محافظ گوش توصیه می شود.

معمولا افرادی که دارای فشار خون بالا هستند یا دیابت دارند بیشتر پیرگوشی می گیرند. برخی دارو ها هم در بروز این بیماری تاثیر دارند؛ شیمی درمانی نیز می تواند باعث پیرگوشی شود.

در تحقیقات اخیر در ارتباط با این موضوع نتیجه ای جالب در ارتباط با مصرف آنتی اکسیدان و تاثیر آن در پیرگوشی ارائه شده است. این تحقیقات نشان داده است که مصرف آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E ,C ,b12 می توانند باعث کاهش پیرگوشی شوند. البته مصرف این ویتامین ها و آنتی اکسیدان های دیگر باید با نظر پزشک باشد زیرا در صورتی که با مکمل های دیگر مصرف شود می تواند نتیجه عکس داشته و سبب بد شنوایی شود.

درمان پیر گوشی

برای اطمینان از سلامت شنوایی،  ابتدا به متخصص گوش، حلق و بینی باید مراجعه کرد. برای درمان این بیماری، داروی خاصی وجود ندارد. پزشک بعد از بررسی های اولیه شنوایی سنجی را توصیه می کند. شنوایی سنجی، آزمایشی است که در آن فرد صداها را از طریق هدفون دریافت می کند، در صورت شنیدن هر صدا از شما خواسته می شود واکنش نشان دهید بنابراین با شنیدن صداها لازم است پاسخ دهید و اگر نتوانید همه صداها را از فوق العاده ضعیف تا بلند را بشنوید نشان دهنده کاهش شنوایی شدید است. در صورت ابتلا به پیرگوشی روش های زیر در بازگشت شنوایی و شنیدن صداها کمک کننده هستند:

 • سمعک : اگر علت کاهش شنوایی، حسی – عصبی باشد برای تقویت صداها لازم است از وسیله ای به نام سمعک استفاده کرد. استفاده از سمعک مناسب از رایج ترین روش های مدیریت شنوایی در افراد مبتلا به پیرگوشی می باشد. سمعک ها انواع مختلفی از آنالوگ تا فوق هوشمند دارند برای انتخاب سمعک متناسب با نمودار شنوایی خود باید به کارشناس شنوایی سنجی مراجعه کنید.
 • گفتار درمانی:  گفتاردرمانی نوعی روش توانبخشی برای درک گفتار افراد است به گونه ای که بتوان با مشاهده به لب های اطرافیان بتوان گفتار آنها را درک کرد.
 • دستگاه های کمکی مانند تقویت کننده های تلفن که گفتار را به متن تبدیل می کند
 •  شستشوی گوش برای جلوگیری از تجمع موم در گوش

سمعک به عنوان راه حل موثر در پیر گوشی

همانطور که گفته شد پیرگوشی با دارو درمان نمی شود و به علت تغییراتی که در گوش داخلی و میانی رخ می دهد بازیابی سلامت شنوایی ممکن نیست. بنابراین سمعک به عنوان یکی از بهترین راه حل های رایج برای مشکل پیرگوشی است. برخی از افراد مسن در استفاده از سمعک مقاومت می کنند و مردد هستند سمعک بتواند به شنوایی آنها کمک کند. استفاده از سمعک مزایای زیادی دارد مانند:

 • شنیدن همه ی صداهای محیط
 • لذت بردن از گفتگو با دیگران
 • امکان حضور در محیط های شلوغ و پرسروصدا

تاثیرات مثبت سمعک تنها به حضور موثر در جامعه و شنیدن صداها محدود نمی شود بلکه تاثیرهای عاطفی زیادی دارد، مانند:

 • پرهیز از انزوا و گوشه گیری
 • عدم طرد اجتماعی و تنهایی
 • داشتن هوشیاری کامل
 • نداشتن استرس، تنش و افسردگی

نکات مهم در مورد سمعک:

 1. سمعک یک وسیله ی دائمی نیست و پس از مدت زمانی نیاز به تعویض باتری دارد.
 2. سمعک ممکن است خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد.
 3. سمعک هر فرد منحصرا برای او ساخته می شود و نمی توان از سمعک بقیه استفاده کرد.
 4. به علت قرارگیری سمعک در داخل گوش لازم است هر چند وقت سمعک را تمیز کنیم
 5. باید مراقب ضربه نخوردن سمعک باشیم.

چگونه با افراد کم شنوا برخورد کنیم؟

معمولا این افراد آخرین نفری هستند که وجود کم شنوایی را درک می کنند. اما اطرافیان می توانند حتی از بلند تر صحبت کردن این افراد متوجه این موضوع شوند.  برای صحبت با این افراد بهتر است روبروی آن ها قرار گیریم که بتوانند از لب خوانی هم بهره گیرند. همچنین کمی بلند تر از حالت معمول صحبت کردن هم می تواند مفید باشد. همچنین بهتر است یکی یکی با آن ها صحبت کنیم.

در واقع مشکل پیرگوشی موجب می شود هنگامی که در جمعی حضور دارید نتوانید صحبت های همه افراد را متوجه شوید، به دلیل تحمل استرس زیاد از دید و بازدید با اعضای خانواده خود کناره گیری کنید. به مرور زمان پرهیز از جمع موجب می شود به افسردگی و اضطراب دچار شوید. علاوه بر این به دلیل داشتن اضطراب بیش از حد در کارهای روزمره خود تمرکز کافی نداشته باشید و در بلندمدت به دلیل کم شدن توانایی شناختی مغز به زوال عقل گرفتار شوید. خطرات استفاده نکردن از سمعک بسیار بیشتر از آنچه در این مقاله خواندید، است. لذا تهیه و استفاده مستمر از آن را جدی بگیرید.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.