021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی و درمان بیماری های گوش / سرطان گوش؛ همه چیز درباره آن

0 / 5. 0

۴ دقیقه
عکس-سرطان-گوش

سرطان گوش؛ همه چیز درباره آن

آنچه می خوانید...

سرطان گوش یکی از انواع سرطان هاست که نادر است ولی چنانچه علائم و نشانه های آن را جدی نگیرید می تواند خطرناک باشد. در این مقاله از سایت از دکتر احمد دانشی، متخصص گوش، حلق و بینی و جراح گوش، درباره انواع سرطان های گوش، نشانه ها، تشخیص و درمان آن بیشتر می خوانید:

سرطان گوش

سرطان گوش گونه ای از سرطان تهاجمی است که از مجرای گوش و لاله گوش آغاز می شود ولی در سایر نواحی گوش مانند پرده گوش، استخوان گیجگاهی، عصب حرکتی صورت و گوش داخلی نیز گسترش می یابد.

انواع

سرطان گوش انواع مختلفی دارد و برخی از انواع آن می تواند تهاجمی و خطرناک باشند. انواع مختلف این بیماری عبارتند از:

  • سرطان سلول های پایه ای: سرطان سلول های پایه ای توسط عواملی مانند پرتوهای نور آفتاب ایجاد می شود. این بیماری به صورت ضایعات پوشتی سبیه به زخم یا توده هایی برآمده به نظر می رسد و اگر به موقع تشخیص داده شود درمان می شود.
  • سرطان سلول های سنگفرشی: سرطان سلول های سنگفرشی از نوع رایج ترین سرطان پوست محسوب می شود و ویژگی اصلی آن رشد غیرطبیعی سلول های سنگفرشی است. سلول های سنگفرشی سطح خارجی پوست را می پوشانند و بر اثر عواملی مانند ژنتیک یا پرتوهای فرابنفش می توانند تخریب شوند و به سرطان تبدیل شوند. اینگونه سرطان اگر زود تشخیص داده شود بهبود و درمان می یابد در غیر اینصورت رشد کرده و به قسمت های زیرین پوست نفوذ کرده و به دیگر نواحی بدن منتقل می شود و اگر درمان هم نشوند خطرناک خواهد بود. البته روش هایی مانند استفاده از کرم ضدآفتاب و پرهیز از نور آفتاب بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری خواهد بود.  
  • سرطان ادنوئید کیستیک: سرطان آدنوئید کیستیک نوعی سرطان است که در گوش ایجاد می شود و بر روی غده بزاقی تاثیر می گذارد.
  • ملانوما: ملانوما نوعی از سرطان است که درآن سلولهای تیره کننده رنگ پوست به نام ملانوسیت، تغییر می کنند. ملانوما در صورت عدم درمان می تواند موجب سرطان گوش شود.
  • آدنوکارسینوم: آدنوکارسینوم نوعی بیماری نادر است و به تومورهایی گفته می شود که در گوش میانی یا در قسمت های دیگر بدن ایجاد می شوند و به گوش منتقل می شوند.
بهترین جراح زیبایی گوش در تهران
بیشتر بدانید

دلایل

تاکنون دلیل اصلی ابتلا به سرطان گوش، مشخص نشده است و هنوز ناشناخته مانده است.

علائم

اگر چه علائم بیماری سرطان گوش را با عفونت گوش اشتباه می گیرند ولی شایع ترین علامت های بیماری سرطان گوش عبارتند از:

  • خونریزی
  • ترشحات
  • از دست دادن شنوایی
  • درد گوش

تشخیص

متخصص گوش در ابتدا گوش را به کمک دستگاهی به نام استئوسکوپ معاینه می کند. سپس برای تشخیص سلول های سرطانی گوش نمونه برداری تجویز می کند. البته  روش هایی مانند سی تی اسکن یا MRI،  برای تشخیص جای دقیق سلول های سرطانی و اندازه آنها نیز کمک می کند.

پیشگیری

سرطان گوش گرچه قابل پیشگیری نیست ولی از آنجائی که به پوست برمی گردد لازم است مراقبت های بهداشتی در ارتباط با سلامت پوست را رعایت کنید. اگر مشکلات پوستی یا تغییرات غیرعادی بر روی پوست مشاهده کردید، فورا با پزشک درمیان بگذارید تا بیماری درمراحل اولیه تشخیص داده و با درمان سریع، بهبودی قطعی پیدا کنید.

خاتمه

کمتر افرادی را پیدا می کنید که از بیماری سرطان گوش کاملا اطلاع داشته باشند. بهتر است هر فردی به طور مداوم گوش های خودرا بررسی کند تا از نبود توده های برجسته، خال  یا زخم های غیرعادی مطمئن گردد. بنابراین حفظ و رعایت کلیه نکات بهداشتی برای داشتن گوش های سالم ضروری است ولی اگر در صورت مشاهده مشکلات غیرعادی درمان ان را جدی بگیرید تا بیماری به گوش داخلی و میانی پیشروی نکند.

دکتر احمد دانشی جراح گوش و متخصص گوش، حلق و بینی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران می توانید با شماره 88794999-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر احمد دانشی مراجعه کنید .

درمان عفونت گوش میانی
بیشتر بدانید

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *