021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

0 / 5. 0

۵ دقیقه
عفونت-گوش-میانی

درمان عفونت گوش میانی

آنچه می خوانید...

گوش میانی،  فضایی است که در قسمت پشت گوش خارجی قرار گرفته است و دربردارنده استخوانچه های کوچکی است. گوش میانی به کمک این استخوانچه های کوچک وظیفه دارند که صدا را از گوش خارجی به گوش داخلی منتقل کند. در انتهای گوش میانی، کانال باریکی به نام شیپور استاش وجود دارد و نقش مهمی در تنظیم فشار هوای گوش میانی و تخلیه ترشحات طبیعی آن دارد. در این مقاله از سایت دکتر دانشی درباره عفونت گوش میانی بیشترمی خوانید:

عفونت گوش میانی یا اوتیت از رایج ترین دلایل بیماری گوش درد است که به دلیل وجود التهاب و عفونت در ناحیه گوش میانی به وجود می آید. عواملی مانند ورم و مسدود شدن استخوان های شیپوراستاش می تواند موجب جمع شدن مایعات در گوش میانی شوند، و از طریق مرطوب و گرم شدن ناحیه گوش میانی بر اثر تجمع مایعات، موجب بروز علائم بیماری اوتیت گردد. این بیماری قابل انتقال و مسری نیست.

بیماری اوتیت در کودکان بیشتر دیده می شود زیرا هم لوله استاش در کودکان در مقایسه با بزرگترها کوتاهتر و افقی تر است  و راه را برای ورود باکتری ها و ویروس ها هموار می سازد و هم سیستم ایمنی کودکان ضعیف تر است. بنابراین کودکان برای داشتن گوش های سالم به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

تحقیقات نشان داده است غدد لنفاوی که پشت بینی و نزدیکی محل باز شدن لوله های استاش، قرار دارند، در صورت متورم شدن می توانند لوله های شیپوراستاش را مسدود کند و بیماری عفونت گوش میانی را ایجاد کند. علاوه بر مسدود شدن لوله های شیپوراستاش، لوزه ها نیز در ایجاد عفونت گوش میانی موثر هستند. لوزه ها لایه های بافتی هستند که در پشت حفره بینی قرار گرفته اند و نسبت به باکتری ها و ویروس ها حساس هستند و به سیستم ایمنی بدن برای دفاع در برابر میکروب ها کمک می کنند. چنانچه لوزه ها باکتری را جذب کنند، ممکن است منجر به عفونت و التهاب گوش میانی شود.

عکس عفونت گوش میانی

علائم

در بیماری عفونت گوش، التهاب و مایعات اضافی که توسط باکتری ها یا ویروس ها حاصل می شوند، فشار زیادی را بر روی پرده گوش وارد می کنند و درد زیادی را ایجاد کنند. عفونت گوش می تواند خفیف یا مزمن باشد. علائم رایج عفونت گوش عبارتند از:

 • وزوز گوش
 • درد گوش مخصوصا هنگام خواب
 • بدخوابی
 • گریه بیش از حد
 • سرگیجه و از دست دادن تعادل
 • مشکل شنوایی
 • کم اشتهایی
 • تب
 • سردرد
کلستاتوم گوش
بیشتر بدانید

انواع مختلف عفونت گوش میانی

عفونت های گوش میانی به طور کلی به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

اوتیت حاد: اوتیت حاد نوعی بیماری عفونت ویروسی حاد است که همراه با عفونت دستگاه مجاری تنفسی فوقانی است

اوتیت مزمن: اوتیت مزمن نوعی عفونت است در قسمت گوش میانی بروز می کند  ودر صورت جدی نگرفتن آن نوجب شود پرده گوش پاره شود

پیشگیری از ابتلا به عفونت گوش

همانطور که گفته شد این نوع عفونت در کودکان بیشتر دیده می شود؛ ولی هیچ راه حل قطعی برای جلوگیری از ابتلا به عفونت گوش وجود ندارد. اما تعدادی راهکار در ادامه گفته می شود که احتمال ابتلا به عفونت را کاهش می دهد:

 • دستان خود و کودکان تان را مرتب بشوئید، شستن مداوم دست ها مانع از ورود میکروب ها به بدن می شود
 • کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنید، شیرمادر به طور طبیعی قدرت سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می کند
 • کودکانی که به طور منظم واکسینه شدند، خیلی کمتر به عفونت های گوش مبتلا می شوند
 • تا حد امکان کودک خود را از دود سیگار دور نگه دارید

دکتر احمد دانشی جراح گوش و متخصص گوش، حلق و بینی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران می توانید با شماره 88794999-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر احمد دانشی مراجعه کنید .

عوارض عفونت گوش

عفونت گوش میانی چنانچه جدی گرفته نشود، عوارض و مشکلات غیرقابل جبرانی را می تواند درست کند که شامل موارد زیر است:

 • التهاب استخوان ماستوئید
 • التهاب پرده های مغز
 • فلج عصب صورتی
 • آبسه داخل مغزی و …
سرطان گوش؛ همه چیز درباره آن
بیشتر بدانید

درمان عفونت گوش میانی

پزشک ابتدا براساس معاینه گوش و نوع عفونت، داروی آنتی بیوتیک و مسکن هایی مانند استامینوفن تجویز می کند. چنانچه پس از 1 تا 2 روز، علائم عفونت کم نشد، مجدد باید به پزشک مراجعه کنید. در این حالت پزشک در صورتی که نیاز باشد با ایجاد برش کوچک بر روی پرده گوش، موجب تخلیه ترشحات گوش می شود. به دنبال ان درد گوش سریع کاهش می یابد. در بیشتر موارد التهاب چرکی گوش میانی در یک دوره 6 تا 8 هفته ای بهبود می یابد. اگر با وجود پارگی پرده گوش و تخلیه ترشحات، باز بهبودی مشاهده نکردید، باید سریع تحت درمان قرار بگیرید زیرا ممکن است گوش میانی به آسیب های غیرقابل بازگشت دچار شود. زمانی که در بیمارستان بستری شدید و به کمک آنتی بیوتیک های قوی خوب خواهید شد. اگر هیچکدام از روش های درمان که در بالا گفته شد، جواب ندهد، آخرین راه حل درمان جراحی خواهد بود.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *