021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

5 / 5. 1

۱۱ دقیقه
بیماری-گوش

انواع بیماری های گوش

آنچه می خوانید...

گوش ها یکی از حساس ترین و مهم ترین اعضای بدن هستند و از طریق انتقال صداها امکان برقراری ارتباط با دنیای اطرافمان را فراهم می کنند.کوچک ترین اختلال در عملکرد گوش ها موجب بروز مشکلات جدی می گردد. بیماری های گوش می توانند به دلایل مختلف ایجاد شوند و در صورت عدم درمان به موقع، منجر به کاهش قدرت شنوایی خواهد شد. از اینرو در صورت مواجه شدن با کوچک ترین علائم بیماری گوش، باید هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه نموده و دلیل مشکلات گوش را شناسایی نمایید. فراموش نکنید که در صورت عدم توجه به این علائم و عدم درمان به موقع برای برطرف نمودن آن، ممکن است برای همیشه شنوایی خود را از دست دهید. در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی، متخصص گوش، حلق و بینی به انواع و علائم بیماری های گوش، پرداخته می شود.

انواع و علائم بیماری های گوش

در ادامه مهم ترین بیماری های گوش آورده شده است:

اتواسکلروز

این نوع از بیماری های گوش معمولا در سنین نوجوانی و جوانی ایجاد می شود. این بیماری در میان مشکلات گوش بسیار شایع است و معمولا درمان آن به راحتی امکان پذیر نیست. از آنجایی که بروز این بیماری به دلیل چسبندگی استخوانچه های گوش میانی به یکدیگر به وجود می آید، جهت درمان آن از روش جراحی استفاده می گردد. در برخی موارد ممکن است فرد مجبور به استفاده از سمعک شود.

عفونت گوش

یکی از مهم ترین و شایع ترین بیماری های گوش، وجود عفونت های گوش است. عفونت گوش ممکن است در سنین مختلف به وجود بیاید و در صورت عدم درمان به موقع، موجب کاهش شنوایی فرد شود. در برخی مواقع ممکن است این عفونت ها در دوران جنینی ایجاد گردد. در صورتی که مادر در دوران بارداری به بیماری سرخک مبتلا شود، احتمال بروز عفونت گوش در دوران جنینی وجود دارد. همچنین در صورتی که نوزاد بلافاصله پس از تولد به بیماری نظیر آنفولانزا، سرخک و دیگر بیماری های عفونی دچار شود، نیز ممکن است به کم شنوایی دچار شود. در زیر ویدیویی از دکتر احمد دانشی در خصوص عفونت گوش مشاهده می کنید:

اوتیت

اوتیت نیز از دیگر بیماری های عفونی گوش است که ممکن است در اثر عفونت مجاری تنفسی بروز نماید. این بیماری به سه دسته تقسیم بندی می شود.

 • اوتیت مدیای مزمن: این بیماری معمولا به دلیل عفونت گوش میانی رخ می دهد و ممکن است موجب پارگی پرده گوش شود.
 • اوتیت مدیای حاد: عفونت مدیای حاد بسیار حاد بوده و معمولا با عفونت دستگاه تنفسی فوقانی همراه است.
 • اوتیت سروز: اوتیت سروز از بیماری های گوش نیز به دلیل التهاب و جمع شدن مایعات در گوش میانی ایجاد می گردد و معمولا در کودکان با علائمی مانند تب و درد بروز می نماید. در صورت عدم درمان می تواند موجب پارگی پرده گوش شود. از عوارض این بیماری گوش می توان به سرگیجه، ترشح آب از گوش، کم شنوایی، پارگی پرده گوش، مننژیت، آبسه مغزی و فلج صورت اشاره نمود.

منیر

از شایع ترین بیماری های گوش می توان به منیر اشاره داشت. این بیماری به سرعت در گوش رشد می نماید و موجب فشار به گوش داخلی می شود. از شایع ترین علائم این بیماری می توان به وزوز گوش، سرگیجه، پری گوش و کاهش شنوایی اشاره نمود. معمولا زمانی که صدای زنگ زدن، سوت کشیدن و وزوز در گوش خود می شنوید به این بیماری دچار شده اید و بهتر است هر چه سریع تر برای درمان اقدام نمایید.

کاهش شنوایی

یکی از رایج ترین مشکلات گوش که موجب می گردد بیماران به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنند، کاهش شنوایی است. کاهش شنوایی گوش را به سه نوع حسی-عصبی، انتقالی و آمیخته (ترکیبی از کاهش شنوایی حسی – عصبی و انتقالی) دسته بندی می کنند. برخی از افراد با کاهش شنوایی گوش متولد می شوند و برخی از افراد در اثر بیماری ها و عفونت های گوش به ناشنوایی دچار می شوند. ویدیویی از دکتر احمد دانشی درباره کم شنوایی مادرزادی را در ادامه مشاهده کنید:

بیماری موستودیت

بیماری موستودیت، نوعی عفونت باکتریایی است و در استخوان پشت گوش ایجاد می شود. معمولا این نوع از بیماری های گوش زمانی اتفاق می افتد که، عفونت های گوش به درستی درمان نشوند و تا استخوان اطراف گوش پیشروی کنند. اگر این عفونت ها به درستی و به موقع درمان نشود، ممکن است فرد دچار مسمومیت خونی، مننژیت، ناشنوایی، آسیب های مغزی و حتی مرگ شود. به همین دلیل درمان بیماری های عفونی گوش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بیماری های گوش شناور

از دیگر بیماری های گوش می توان به بیماری گوش شناور اشاره نمود. معمولا این بیماری به دلیل التهاب در کانال گوش ایجاد می شود. زمانی که رطوبت در کانال گوش بیش از اندازه افزایش پیدا کند، این بیماری نیز بروز پیدا می کند. که پس از عفونت شدید گوش ممکن است موجب از بین رفتن شنوایی فرد شود. از علائم بسیار شایع این بیماری می توان به تخلیه مایع گوش به همراه خارش شدید، قرمزی و التهاب گوش، تب و التهاب غدد لنفاوی اشاره نمود. درصورت مشاهده این علائم بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

بیماری های گوش به صورت ارثی

یکی از مهم ترین و شایع ترین مشکلات شنوایی، بیماری های گوش به صورت ارثی است. این بیماری به دلیل نقص ژنتیکی در زمان جنینی و در زمان تولد بروز می کنند و تا پایان عمر همراه با فرد باقی می ماند معمولا افرادی که در فامیلی نزدیک خود سابقه اینگونه بیماری ها را دارند، احتمال بالایی وجود دارد به این بیماری ها دچار شوند.

بیماری سرطان گوش

سرطان گوش از جمله بیماری های گوش است که، ابتدا با سرطان پوست در قسمت گوش خارجی شیوع پیدا می کند. سپس با گسترش بیماری، استخوان گیجگاهی، پرده گوش، استخوان پشت گوش و اندام های شنوایی نیز دچار بیماری می شوند. از انواع سرطان گوش می توان به ملانوما، سرطان سلول های پایه ای، آدنوئید کیستیک، آدنوکارسینوم و سلول های سنگفرشی اشاره نمود. از علائم این بیماری نیز می توان به درد شدید گوش، از دست دادن شنوایی، ترشح گوش و خونریزی گوش اشاره نمود. معمولا این بیماری در صورت تشخیص به موقع، قابل درمان و بهبودی کامل است. اما در صورت سهل انگاری و بی وتوجهی به علائم، خطر از دست دادن شنوایی وجود دارد.

پیری گوش

زمانی که کاهش شنوایی به دلیل افزایش سن رخ دهد، فرد دچار بیماری پیر گوشی شده است. که معمولا به این نوع از بیماری های گوش، پرس بیکوز نیز می گویند. این فرآیند پیری گوش و کاهش شنوایی معمولا به گونه ای است که فرد ابتدا صدا را با فرکانس های بالا می شنود، سپس با فرکانس های متوسط و در نهایت صداهایی با فرکانس پایین می شنود. در نهایت باید گفت درمان دقیق و موثری برای برطرف نمودن این بیماری وجود ندارد و فرد مجبور به استفاده از سمعک می باشد.

وزوز کردن گوش

وزوز نمودن گوش در برخی مواقع ممکن است به دلایل واقعی مانند بیماری های گوش رخ دهد. در برخی مواقع نیز ممکن است به دلیل مشکلات ذهنی مانند استرس شدید، افسردگی و … اتفاق بیافتد. که در نهایت موجب صدایی دائمی درون گوش می شود. برای درمان این بیماری نیاز است تا دلایل ایجاد آن را برطرف نمایید.

درمان انواع بیماری های گوش

بیماری های خود ایمنی گوش

بیماری خود ایمنی گوش از دیگر بیماری های گوش می باشد. که معمولا به دلیل التهاب در لایه درونی گوش ایجاد می شود. تشخیص به موقع این بیماری در درمان آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا در برخی مواقع پزشک ممکن است دلیل اختلال در عملکرد گوش به دلیل وجود این بیماری را، با باکتریایی و ویروسی شدن گوش اشتباه بگیرد. به همین دلیل تشخیص درست پزشک برای درمان بیماری خود ایمنی گوش بسیار مهم است. از علائم این بیماری می توان به کاهش شنوایی، وزوز کردن گوش، سرگیجه و احساس پری گوش اشاره نمود. در برخی مواقع فرد ممکن است به تجویز پزشک مجبور به استفاده از سمعک شود.

ضرب دیدگی گوش

از دیگر بیماری های گوش می توان به ضرب دیدگی گوش اشاره نمود. در برخی مواقع ممکن است به دلایل مختلفی مانند ضربه خوردن سر، سقوط از ارتفاع، سیلی محکم، حوادث رانندگی و … گوش دچار ضرب دیدگی شود. این آسیب با توجه به شدت ضربه می تواند موجب اختلالات خفیف در عملکرد گوش شود و یا منجر به کاهش شنوایی فرد گردد.

پاره شدن پرده گوش

پارگی پرده گوش از شایع ترین بیماری های گوش می باشد. این پارگی می تواند به دلیل برخورد ضربه های محکم به گوش مانند سیلی های سنگین باشد. معمولا پارگی پرده گوش با وجود یک سوراخ روی پرده گوش همراه است. از طرفی از علائم بسیار معمول این بیماری می توان به درد شدید گوش و کاهش شنوایی اشاره نمود. البته با توجه به میزان پارگی و دلیل آن می توان آن، در برخی مواقع می توان را ترمیم نمود. میزان کاهش شنوایی گوش نیز کاملا بستگی به میزان سوراخ و علت بیماری دارد.

کم شنوایی ناشی از مسمومیت دارویی

یکی دیگر از بیماری های گوش، کم شنوایی به دلیل مسمومیت دارویی است. تشخیص این نوع از بیماری های گوش بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا پس از مشاهده بیماری بلافاصله باید مصرف دارو قطع شود. معمولا از داروهایی که می تواند موجب کم شنوایی گوش شود، می توان به آمینوگلیکوزیدها مانند استرپتومایسین، دی هیدرواسترپتومایسین، کنین، سالیسیلات و کانامایسین اشاره نمود. از علائم اصلی این بیماری می توان به کاهش شایان شنوایی گوش اشاره داشت.

کم شنوایی ناشی از نویز

از دیگر دلایل ایجاد بیماری های گوش می توان به قرارگیری در محیط های بسیار شلوغ اشاره داشت.  در برخی مواقع ممکن است فرد به صورت مداوم در محیط های شلوغ و با قدرت صدای بالا قرار بگیرد. به طور مثال افرادی که در محیط های پر سرو صدا مانند کارخانه ها کار می کنند، جزو این دسته اند. این قدرت صدای بالا می تواند به مرور زمان موجب کاهش قدرت شنوایی فرد شود. البته امروزه به دلیل وجود هدفون و هندزفری در میان تمامی رده های سنی، می توان گفت که اکثر افراد صداهای بسیار بلند گوش می دهند و ممکن است به این بیماری دچار شوند. معمولا کم شنوایی ناشی از نویز و صدا قابل درمان نیست. همچنین ممکن است فرد به صورت دائم صدای وزوز و سوت در گوش خود بشنود.

درمان انواع بیماری های گوش

همانطور که گفته شد گوش یکی از حساس ترین و مهم ترین اعضای بدن است که، اختلال در عملکرد آن می تواند موجب سرگیجه و عدم تعادل فرد شود. از آنجایی که در صورت عود کردن بیماری های گوش ممکن است فرد تعادل حرکتی خود را از دست داده و بیهوش شود. تشخیص و درمان به موقع انواع بیماری های گوش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر باید هر چه سریع تر به پزشک متخصص گوش مراجعه نموده و مورد معاینه قرار بگیرید.

 • احساس درد در نواحی گوش و سر
 • تب
 • بدخلقی شدید و بی دلیل
 • سرگیجه
 • اختلال در حفظ تعادل
 • ترشحات خفیف و یا شدید گوش
 • اختلال در شنوایی مانند شنیدن صداهای نامفهوم (وزوز، سوت کشیدن و …)
 • کاهش شنوایی گوش

این علائم شایع ترین نشانه های بروز انواع بیماری های گوش است. به همین دلیل در صورت مواجه شدن با هر کدام از این علائم، بهتر است هر چه سریع تر برای درمان اقدام نمایید. پزشک پس از بررسی علائم و تشخیص بیماری گوش با استفاده از روش های مختلف شروع به درمان بیماری می نماید. از روش های درمان انواع بیماری های گوش می توان به جراحی گوش، درمان های طبی و توانبخشی گوش اشاره نمود. معمولا روش درمان کاملا بستگی به نوع بیماری دارد. به طور مثال در صورتی که مشکلات گوش به دلیل بیماری اتواسکلروز باشد. به دلیل چسبندگی استخوانچه های گوش از روش جراحی گوش برای درمان استفاده می شود. همچنین در صورتی که به دلیل ضرب دیدگی بیماری ایجاد شده باشد، پزشک معمولا از روش طبی برای درمان گوش استفاده می نماید. از روش توانبخشی گوش نیز به منظور درمان برخی از بیماری های گوش مانند کم شنوایی ناشی از نویز و وزوز کردن گوش اشاره نمود. در برخی مواقع نیز ممکن است درمان صد در صد بیماری های گوش امکان پذیر نباشد. در این صورت پزشک برای کاهش علائم بیماری و بهبود عملکرد شنوایی، استفاده نمودن از سمعک را تجویز می نماید. از انواع بیماری های گوش که ممکن است به درمان جواب نداده و به طور کامل درمان نشود، می توان به پیرگوشی اشاره نمود. این بیماری معمولا به دلیل کهولت سن ایجاد شده و نمی توان آن را به طور قطعی درمان نمود. همچنین برای درمان برخی از بیماری های گوش مانند سرطان گوش نیز، در ابتدا باید بیماری های زمینه ای درمان شوند و سپس برای درمان گوش اقدام نمود.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *