021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

0 / 5. 0

۷ دقیقه
عکس-جرم-گوش

راه های رفع جرم گوش

آنچه می خوانید...

گوش عضو مهمی در بدن محسوب می شود زیرا علاوه بر دریافت صداها از محیط خارجی، در حفظ تعادل توسط مخچه نیز موثر است. آسیب و اختلال در هر یک از قسمت های گوش می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند، جمع شدن جرم گوش از مشکلات شایع گوش است. همه افراد در هر سن و هر جنسیتی باشند ممکن است به درجاتی از جرم گوش دچار شوند. در این مقاله از سایت دکتر احمد دانشی به موضوع علائم جرم گوش می پردازیم:

ساختار گوش

گوش انسان از سه قسمت اصلی تشکیل شده است، سه قسمت اصلی گوش عبارتند از:

گوش داخلی

گوش انسان تنها محدود به قسمت خارجی نمی شود و تا قسمت داخل سر ادامه دارد. قسمت داخلی گوش که با چشمان به طور معمول قابل مشاهده نیست شامل دو بخش اصلی به نام های قسمت حلزونی و مجاری نیم دایره ای، است.

گوش میانی

گوش میانی همانگونه که از اسم آن پیداست گوش داخلی را به لاله گوش پیوند می دهد، در حقیقت به وسیله پرده صماخ به مجرای گوش اتصال دارد. صدایی که وارد لاله و مجرای گوش می شود وارد گوش میانی می شود و به پرده صماخ برخورد کرده و سپس به سه استخوان کوچک گوش میانی ( استخوان چکشی – سندانی و رکابی) انتقال می یابد. وظیفه اصلی گوش میانی، تقویت صداها و انتقال آن به بخش داخلی است.

گوش خارجی

گوش خارجی همان قسمتی از گوش است که به آسانی قابل رویت است. نقش اصلی لاله گوش جمع آوری صداها و تشخیص فاصله و جهت صدا می باشد. انحناهای موجود در لاله گوش کمک می کند صداها در حین انتقال به گوش میانی تقویت شوند. هم چنین با ترشح موم یا وکس که به آن جرم گوش گفته می شود فضای گوش را مرطوب نگه می دارد و از ورود میکروب ها به درون گوش جلوگیری می کند.

جرم گوش

جرم گوش چیست؟

جرم گوش ماده چسبناکی است و به دلیل دارا بودن خاصیت چسبندگی مواد خارجی و آلودگی ها را به دام انداخته و از ورود آنها به داخل گوش میانی ممانعت می کند.

گر چه جرم گوش موجب مصونیت گوش از هر گونه ماده خارجی و میکروب ها می شود ولی ترشح بیش از حد آن، موجب می شود در خوب شنیدن اختلال ایجاد شود. جرم گوش بسته به ترکیبات ژنی افراد متفاوت است و می تواند مرطوب یا خشک گردد.

برخی از افراد برای پاک کردن گوش خود از جرم ها از گوش پاک کن استفاده می کنند، و تصور می کنند با این کار می توانند جرم ها را از گوش ها خارج کنند، متخصصان گوش با چنین کاری مخالف هستند،  آنها توصیه می کنند برای تمیز کردن گوش از گوش پاک کن استفاده نکید زیرا با این کار جرم گوش را به عمق مجرای گوش هل داده و حتی ممکن است پرده گوش پاره شود.

دلیل تولید بیش از حد جرم گوش

در برخی از افراد شاهد تولید بیش از حد جرم گوش هستیم. این افراد به دلایل مختلفی ممکن است دچار این مشکل شوند. افرادی که از هدفون ها زیاد استفاده می کنند باعث هل دادن جرم گوش به داخل شده و باعث جلوگیری از بیرون آمدن طبیعی آن و در نتیجه گرفته شدن گوش می شوند.

جرم گوش می تواند در رنگ های مختلفی باشد که طیف آن معمولا از زرد روشن تا قهوه ای تیره متغیر است. هرچه رنگ جرم گوش تیره تر باشد امکان انسداد مجرای گوش بیشتر است.

علائم بروز جرم گوش

در صورت وجود جرم در گوش معمولا در مراحل ابتدایی شاهد علائمی نخواهیم بود و با گذشت زمان و افزایش میزان جرم گوش علائمی بروز می کنند که به شرح زیر می باشند:

 • کاهش شنوایی که میزان آن متغیر می باشد.
 • شنیدن وزوز در گوش
 • گرفتگی گوش
 • درد و ورم گوش در صورت بروز عفونت به علت وجود جرم در گوش

مشاهده علائم ذکر شده می تواند به علت وجود جرم در گوش باشد یا علت های دیگری داشته باشد. در نتیجه با مشاهده ی هر یک از عوامل باید هرچه سریع تر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد تا با انجام معاینات علت بیماری های بالا را تشخیص داده و درمان انجام دهد. در صورتی که از دارو هایی مانند هپارین، آسپرین و گروه های مشابه استفاده می کنید حتما باید پزشک را در جریان قرار دهید.

یکی از عواملی که باعث جرم گوش است این است که جرم گوش ماده ای آب دوست بوده و ممکن است بعضی افراد پس از حمام و ورود آب به گوش یا شنا کردن احساس گرفتگی و کاهش شنوایی داشته اشند. در این صورت باید سریعا به پزشک مراجعه کرده و گوش را شستشو دهند. این مشکل در شناگران رخ داده و باعث گوش درد شناگر می شود.

عوارض خارج نکردن جرم گوش

در صورتی که با علائم انباشته شدن جرم در گوش مواجه می شویم بهتر است سریعا نسبت به تخلیه و شستشو گوش اقدام کنیم. اگر این کار را انجام ندهیم با علائم زیر روبرو می شویم:

 1. عفونت گوش
 2. درد گوش
 3. خارش گوش
 4. ترشح
 5. سرگیجه و عدم تعادل نیز می تواند از عوارض خارج نکردن جرم گوش باشد.

عوارض ذکر شده در افراد با سن بالا با شدت بیشتری ظاهر می شوند. این افراد حتی ممکن است با وجود میزان بسیار کمی از جرم گوش شاهد کاهش شنوایی و سایر علائم شوند. در نتیجه در صورت وجود جرم انباشته شده باید هرچه سریع تر برای رفع آن اقدام کرد.

درمان جرم گوش و خارج کردن آن

از جمله راه هایی که سبب خارج شدن راحت تر جرم گوش هستند استفاده از روغن های گیاهی، روغن بچه، آب اکسیژنه و قطره گلیسیرین فنیکه است. این قطره تاثیر بسیار مفیدی در نرم شدن و خروج راحت جرم گوش دارد بنابر این بسیاری از افراد قبل از اقدام برای تخلیه گوش بهتر است از این مواد استفاده کنند.

بیمار پس از استفاده از این قطره ها یا روغن ها باید به طور مایل دراز بکشد تا روغن داخل گوش باقی بماند و خارج نشود. در صورتیکه فرد 5 تا 10 دقیقه در این حالت باشد جرم ب روغن آغشته شده و نرم می شود. در صورتی که این جرم ها نرم شدند می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 1. شستشوی گوش با سرنگ
 2. انجام ساکشن و مکش با میکروسکوپ
 3. استفاده از کورت زیر میکروسکوپ
 4. استفاده از شمع که امروزه توصیه نمی شود زیرا باعث آسیب گوش است.

معمولا هنگام مراجعه به پزشک روش اول استفاده می شود. بیمار اصلا نباید خود درمانی انجام دهد و اجسام تیزی برای خارج کردن جرم گوش استفاده کند زیرا باعث آسیب گوش یا پاره شدن پرده گوش می شود.

شست و شوی جرم گوش

گوش خارجی توانایی تمیز کردن خود را دارد ولی در صورتی که احساس گرفتگی گوش می کنید و احساس می کنید به درستی نمی شنوید، یا در گوش خود درد احساس می کنید برای تخلیه گوش از جرم گوش، لازم است گوش ها توسط پزشک متخصص شستشو داده شود. پزشک برای اینکار ابتدا گوش بیمار را معاینه می کند و از ابزاری به نام اتوسکوپ برای مشاهده جرم های اضافی گوش استفاده می کند. در مرحله بعدی پزشک متخصص به کمک دستگاه سرنگ مانند گوش را شستوشو می دهد و به دلیل اینکه آب کمی با فشار وارد گوش می شود احساس ناخوشایندی پیدا کنید. با این حال شستوشوی گوش برای افرادی که به پارگی پرده گوش دچار هستند، دیابت و یا ضعف سیستم ایمنی دارند ممنوع است.

برای درمان مشکلات گوش بهتر است به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق، مراجعه نمایید که ما در این مقاله دکتر احمد دانشی بهترین پزشک و باتجربه ترین متخصص را معرفی می نماییم. شما عزیزان می توانید جهت مشاوره و دریافت نوبت با شماره 88794999 021 تماس حاصل نمائید و یا به پیج اینستاگرام دکتر دانشی مراجعه فرمائید.

نتیجه کلی

گوش خارجی برای محافظت از خود و مصون ماندن از ورود میکروب ها و الودگی ها، ماده چسبناک و چرب مانندی ترشح می کنند که به آن جرم گوش گفته می شود. اگر بر اثر تجمع جرم احساس گرفتگی دائم، درد در ناحیه گوش خود احساس می کنید می توانید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. برای معاینه و درمان جرم گوش می توانید به مطب دکتر احمد دانشی مراجعه کنید.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *