021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

0 / 5. 0

۶ دقیقه
بیماری-عفونت-گوش

عفونت گوش و درمان آن

آنچه می خوانید...

بیماری عفونت گوش در کودکان به نسبت بزرگسالان شایع تر است اما بزرگسالان نیز در معرض خطر آن قرار دارند. بر خلاف عفونت گوش کودکان که خفیف و گذراست، عفونت بزرگسالان معمولا علامت مشکلات بزرگ تری است. در صورتی که مشکوک به وجود مشکلی در گوش خود هستید باید به سایر علائم خود دقت کنید و به پزشک مراجعه کنید. در این مقاله از سایت دکتر دانشی درباره عفونت گوش بیشتر می خوانید:

علائم


به طور کلی سه نوع عفونت گوش وجود دارد که مرتبط به سه بخش گوش خارجی، میانی و داخلی هستند.


عفونت گوش داخلی


گوش داخلی از بخش های حلزون گوش و بخش های دهلیزی تشکیل شده که مسئول انتقال شنوایی و حس تعادل هستند. عفونت داخلی گوش در واقع التهاب این مجاری است و علاوه بر درد گوش ممکن است نشانه های زیر وجود داشته باشد:
• سرگیجه
• تهوع
• استفراغ
مشکلات گوش داخلی ممکن است نشان دهنده ی بیماری های خطرناکی مثل مننژیت باشند.


عفونت گوش میانی


ناحیه ی پشت پرده ی گوش، مربوط به گوش میانی است که شامل استخوانچه های گوش می شود. عفونت این بخش به اوتیت میانی نیز معروف شده است. این عفونت، به علت احتباس مایعات در این فضا ایجاد شده و سبب پارگی پرده ی گوش می شود. با توجه به درد گوش، علائمی مثل سنگینی سر و خروج مایعات از گوش نیز ممکن است وجود داشته باشد. اوتیت میانی ممکن است همراه با تب بوده و تا زمان از بین رفتن عفونت، فرد مشکلات شنوایی را نیز متحمل می شود.


عفونت گوش خارجی


بخشی از گوش که پس از پرده ی گوش تا قسمت خارجی گوش مثل لاله و غضروف گوش وجود دارد مرتبط با این قسمت است. عفونت این بخش به اوتیت خارجی نیز معروف شده است. عفونت خارجی گوش معمولا با خارش آغاز می گردد و گوش ممکن است بدین صورت باشد:
• دردناک
• قرمز
• ملتهب

درمان کم شنوایی در نوزادان
بیشتر بدانید

دلایل ایجاد عفونت


عفونت های این بخش معمولا به علت باکتری ها ایجاد می گردند و این که فرد چگونه به عفونت مبتلا شده در ابتلا به عفونت میانی و عفونت خارجی گوش تاثیر دارد.


دلایل ایجاد عفونت در گوش میانی


عفونت گوش میانی معمولا ناشی از سرماخوردگی و عفونت های تنفسی است. عفونت از طریق شیپور استاش به یک گوش یا هر دوی آن ها حمله می کند. شیپور استاش وظیفه ی متعادل سازی فشار هوا بین هوای داخل گوش و هوای جو را بر عهده دارد. این مجرا به حلق و بینی نیز مرتبط است. عفونت سبب التهاب شیپور استاش می گردد و مایعاتی که باید از طریق این مجرا تخلیه گردند در پشت گوش محبوس شده و ایجاد عفونت در فضای میانی گوش می کنند.


دلایل ایجاد عفونت در گوش خارجی


عفونت این بخش از گوش معمولا به علت ماندن آب در گوش خارجی پس از شنا کردن یا استحمام ایجاد می-شود و رطوبت داخل گوش تبدیل به محلی برای رشد باکتری ها می گردد. در صورتی که بخشی از گوش خارجی زخم باشد و یا به علت خاراندن آن با انگشت و اشیا دچار خراش شده باشد، بستر مناسبی برای رشد میکروب ها می باشد.

عکس بیماری عفونت گوش


عوامل خطرزا


یکی از دلایلی که کودکان به نسبت بزرگسالان بیشتر دچار بیماری عفونت گوش می گردند افقی تر بودن مجرای شیپور استاش آن ها و کوچکتر بودن آن می باشند. در بزرگسالانی که شیپور استاش کوچک تر از حد نرمال است و یا به خوبی تشکیل نگردیده است ممکن است بیش از سایرین دچار عفونت شوند.
افرادی که سیگاری هستند و یا اطراف آنها افراد سیگاری بیشتر است نیز احتمال ابتلا به عفونت در آن ها بیشتر است. حساسیت های فصلی و سرماخوردگی ها نیز خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند.

درمان عفونت گوش میانی
بیشتر بدانید


راه های تشخیص


پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ابتدا به بررسی علائم بالینی شما می پردازد و سپس از اتوسکوپ برای مشاهده پرده ی گوش استفاده می کنند. اتوسکوپ ابزاری دارای نور و لنز های بزرگ کننده می باشد که برای مشاهده ی گوش خارجی از آن استفاده می گردد. در برخی موارد اتوسکوپ ها مجهز به ابزاری هستند که هوا را به داخل گوش فرستاده و عملکرد پرده ی گوش را در واکنش به هوا می سنجد. در صورتی که پرده ی گوش به آسانی حرکت کرد احتمال عفونت و حبس مایعات در پشت آن کم می شود و در صورتی که پرده ی گوش حرکت کندی داشت، احتمال عفونت گوش میانی بالاتر است.
تست دیگری که برای ارزیابی بیماری های گوش انجام می شود تمپانومتری می باشد. این تست برای این مورد ضرورت دارد که عملکرد گوش را بسنجد. در صورتی که پزشک تشخیص دهد آستانه های شنوایی کم شده از تست های شنوایی نیز استفاده می شود.


درمان


نوع عفونت مهم ترین فاکتور در تعیین درمان هستند. درمان عفونت های میانی و خارجی گوش در بسیاری از موارد به آنتی بیوتیک وابسته هستند.


درمان عفونت میانی گوش


در بیشتر موارد درمان عفونت گوش میانی از طریق صرف آنتی بیوتیک به شکل خوراکی است و در برخی موارد قطره ی مخصوص مستقیما به داخل گوش ریخته می شود. برای کاهش درد و التهاب نیز داروهای مسکن و ضد التهاب استفاده می شود. در صورتی که علائم سرماخوردگی و حساسیت فصلی وجود دارد آنتی هیستامین و استروئید های بینی ممکن است تجویز شود. یکی دیگر از تکنیک های مورد استفاده پاک کردن شیپور استاش است. این کار با بستن دهان و خارج کردن بازدم عمیق از بینی انجام می شود. این کار سبب فرستادن هوا به داخل شیپور استاش می گردد تا از مایعات مخاطی خالی شود.

دلایل و علائم انواع بیماری های گوش
بیشتر بدانید


درمان عفونت گوش خارجی


گوش خارجی باید به دقت توسط فرد متخصص تمیز شود. با استفاده از داروهای ضد میکروبی و ضد التهابی داخل گوش پاک می گردد. در صورتی که عفونت باکتریایی باشد تجویز آنتی بیوتیک ضرورت خواهد داشت. در صورت که عفونت ویروسی است احتمالا باید صبر کنید تا بهبودی خودبه خودی صورت گیرد و درمان های تخصصی درمان ویروس را باید دریافت کنید.

دکتر احمد دانشی جراح گوش و متخصص گوش، حلق و بینی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در تهران می توانید با شماره 88794999-021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر احمد دانشی مراجعه کنید .

مدت زمان درمان عفونت گوش


بستگی به نوع بیماری گوش مدت زمان آن متفاوت خواهد بود. برای مثال در برخی موارد عفونت به شکل حاد بوده و شروع ناگهانی دارد و به همان صورت نیز در صورت اقدام به موقع احتمالا به درمان باکتریایی یا ویروسی پاسخ می دهد. در برخی موارد عفونت مزمن و طولانی مدت است که سبب می شود مدت زمان درمان عفونت گوش نیز طولانی تر و همراه با پیچیدگی های بیشتری باشد. در برخی موارد عدم درمان این عفونت های مزمن سبب از دست رفتن شنوایی فرد شده که ممکن است جبران پذیر نباشد. در مواردی نیز عفونت ها به دلایل مختلفی مثل نقص سیستم ایمنی به طور مکرر رخ می دهند (بیش از 6 بار در سال) و در نتیجه بسته به دلیل عود عفونت، شیوه ی درمان نیز متفاوت خواهد بود.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *