021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

5 / 5. 1

۵ دقیقه
علت خر خر کردن

اسنورپلاستی تیتانیوم

آنچه می خوانید...

خرخر کردن زمانی اتفاق می افتد که بافت های نرم مجاری تنفسی فوقانی در هنگام خواب، به ارتعاش در می آیند. ارتعاش بافت های حلقی به دلیل آشفتگی جریان هوای عبوری در فضای باریک حلقی و نازوفارنکس می باشد.

اگر فضای باریک شده بیشتر از خرخر باشد، جریان هوا به طور موقت قطع می شود، شرایطی که با عنوان آپنه انسدادی خواب شناخته می شود.

انجمن خواب آمریکا، خرخر را با توجه به میزان تناوب و شرایط بدنی در سه دسته خفیف، متوسط و شدید قرار می دهد. خرخر با عنوان تنفس های سنگین بدون آپنه و یا هیپوپنه در نظر گرفته می شود که در پی ارتعاش بافت های حلقی ایجاد می گردد.

طبق داده های به دست آمده، خرخر کردن در افراد 30 تا 60 سال، و به ترتیب 44درصد و 28درصد در مردان و خانم ها مشاهده می شود. در نتیجه، درمان خرخر کردن با هدف کاهش ناراحتی در فرد همراه و هم چنین فردی که در خواب خرخر می کند، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

احتمال بروز فشار خون بالا بیماری های قلبی و بیماری های رگ و مغز در افرادی که خرخر می کنند، بیشتر می باشد. به علاوه این که، تغییر و حرکاتی در قفسه سینه و دیواره شکمی این افراد در تست خواب مشاهده می شود.

در صورت عدم ابتلا به آپنه انسدادی خواب، درمان خرخر با هدف تسکین شرایط بیمار انجام می شود.

درمان های اصلی که در نظر گرفته می شوند، شامل: کم کردن وزن، دوری از استعمال دخانیات، کاهش و یا حذف مشروبات الکلی، خوابیدن در پوزیشن صحیح و یا جراحی اوولوپالاتوفارینگوپلاستی و یا پروتز کام می باشد.

بیشتر روش های جراحی، با برداشت بافت های اضافی مانع لرزش کام می شوند. در میان روش های جراحی، سیستم پروتز پالاتال (کامی) روش جدیدی است که در آن سه نخ پلی استری به صورت دائمی در نرم کامه کاشته می شوند تا از میزان انسداد جریان هوا در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب و افرادی که در خواب خرخر می کنند، کاسته شود.

روش جدید اسنورپلاستی تیتانیوم بر همین اساس طراحی شده است و اثربخشی بیشتری را به همراه دارد.

تکنیک جراحی

تکنیک جراحی بعد از انجام ارزیابی های کام (زمانی که بیمار بیدار است)، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در ابتدا، لیدوکائین دو درصد به همراه آدرنالین به منظور اعمال بی حسی موضعی برای تسهیل برداشت بافت و کاهش میزان خونریزی تزریق می شود.

سپس، برش پنج سانتی متری در قسمت قدامی کام و برش یک و نیم سانتی متری در ناحیه اتصال نرم کامه و سخن کامه ایجاد می شود.

بعد از بند آمدن خونریزی، مش تیتانیوم ظریف و انعطاف پذیری با دو سانتی متر پهنا و یک سانتی متر ارتفاع، در ناحیه جراحی قرار خواهد گرفت. عضلات و لایه های موکوزی بخیه زده می شوند تا کام کوتاه تر شود.

بیماران همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می شوند و نیاز است به مدت یک هفته آنتی بیوتیک مصرف کنند و روزی سه مرتبه دهان را بشویند. توصیه می شود بیمار روز اول جراحی، رژیم غذایی نرم و مایعات داشته باشد و از روز دوم می تواند رژیم عادی خود را ادامه دهد.

خرخر کردن می تواند مشکلات بسیاری را در سبک زندگی و اجتماعی افراد ایجاد کند. با این حال، خرخر کردن بدون مشکلات تنفسی خواب ضرر چندانی را برای سلامت فرد به همراه نخواهد داشت. هدف از درمان، بهبود وضعیت تنفس بیماران و کاهش خرخر کردن هنگام خواب می باشد.

روش های کم تهاجمی و با درد کمتر، اولین انتخاب ها هستند.

روش های جراحی مانند اوولوپالاتوفارینگوپلاستی و یا رادیوفرکانسی با کاهش حجم کام و با افزایش سفتی، از میزان خرخر کردن کم می کنند اما می توانند با عوارضی مانند درد شدید، مشکلات بلع، خشکی، گرفتگی نازوفارنکس و یا بازگشت مجدد خرخر همراه باشند.

در روش جدید، نرم کام کوتاه و سفت می شود. پروتزهای پیلار می توانند تاثیر خوبی بر روی خرخر کردن و درمان آپنه انسدادی خفیف داشته باشند.

قرارگیری پروتزهای پیلار در نرم کام، واکنش التهابی را ایجاد می کند که منجر به تشکیل کپسول فیبری اطراف پروتز خواهد شد. به مرور این بافت فیبری شل می شود و به همین دلیل است که امکان بازگشت خرخر بعد از جراحی وجود دارد.

مش تیتانیوم، نقش مشابهی را در واکنش بافتی دارد و به دلیل وزنی که دارد بر روی ارتعاشات کام تاثیر می گذارد.

بعد از اعمال مش تیتانیوم هیچ گونه تغییری در صدای بیماران و یا حساسیت به ماده خارجی مشاهده نشد.

هیچ گونه عوارضی از قبیل درد شدید، مشکلات بلع، خشکی و یا گرفتگی نازوفارنکس در بیماران گزارش نشد.

در پایان این که،

اسنورپلاستی تیتانیوم، تکنیک جراحی جدیدی است که در تسکین خرخر مورد استفاده قرار گرفته است. درمان تک مرحله ای که با کوتاه شدن کام، افزایش فضا و هم چنین سفت شدن کام همراه می باشد. در این روش، ساختار آناتومی زبان کوچک و نرم کام سالم باقی خواهد ماند.

این روش احتمال بروز گرفتگی نازوفارنکس را به حداقل می رساند، به علاوه این که میزان رضایتمندی بیماران بسیار بالاست و درصد موفقیت بالایی را به همراه دارد.

Source: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7007991/

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *