021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی و درمان بیماری های گوش / نکاتی که باید پیش از جراحی کاشت حلزون بدانیم!

0 / 5. 0

۶ دقیقه

نکاتی که باید پیش از جراحی کاشت حلزون بدانیم!

آنچه می خوانید...

کاشت حلزون گوش به منظور بازگرداندن شنوایی افراد ناشنوا انجام می شود که با قرار دادن یک دستگاه داخل گوش این کار انجام می شود. این دستگاه معمولا برای کسانی به کار می رود که گوش داخلی آن ها دچار مشکل شده است و دیگر با سمعک قادر به شنوایی نیستند. البته عملکرد این دستگاه با عملکرد سمعک متفوت است زیرا سمعک با تقویت صدا باعث شنوایی می شود اما حلزون کاشته شده با گذر از عصب های آسیب دیده باعث رسیدن سیگنال صوتی به عصب های شنوایی سالم می شود.

چگونگی شنوایی با کاشت حلزون

 برای انجام کاشت حلزون در پشت گوش یک پردازنده صوت قرار می گیرد که وظیفه ی این پردازنده دریافت سیگنال های حامل صوت می باشد. در زیر پوست گوش نیز یک گیرنده قرار دارد که سیگنال ها به آن منتقل می شوند. وظیفه ی این گیرنده فرستادن سیگنال ها به الگترود هایی است که در گوش داخلی قرار دارند و همان حلزون شنوایی نامیده می شوند.

سیگنال های صوتی باعث می شوند عصب های شنوایی تحریک شده و پیام را به مغز برسانند و مغز با شناسایی این سیگنال ها می تواند صدا را برای ما تفسیر کرده و گوش ما صوت را دریافت کند اما این صوت دریافت شده با شنوایی طبیعی متفاوت خواهد بود. به دلیل وجود همین تفاوت فرد تا یک سال پس از کاشت ممکن است در درک گفتار با مشکلاتی روبرو باشد اما با گذشت زمان به آن عادت خواهد کرد. در ادامه به بررسی نکاتی درباره این جراحی و قبل و بعد آن خواهیم پرداخت.

نکاتی درباره ی کاشت حلزون

 • در مرحله اول برای کاشت حلزون سن اهمیت دارد که باید برای افراد بالای یک سال انجام شود و برای کسانی توصیه می شود که در هر دو گوش ناشنوایی عمیق دارند. این افراد حتی با گذاشتن سمعک هم توانایی گفتار و شنیدار بهتری ندارند.
 • در کاشت حلزون فرد ناشنوا م تواند صدا ها را بشنود و نحوه انتقال سیگنال های صوتی به عصب شنوایی به این صورت است که قسمت های آسیب دیده را دور می زند و صوت را مستقیم به عصب شنوایی می دهد. اما بهد از این جراحی نباید انتظار داشته باشیم فرد به صورت خیلی خوب صدا ها را بشند.
 • کاشت حلزون دارای دو بخش می باشد که یک بخش مانند سمعک درون گوش قرار می گیرد و بخش دیگر توسط متخصص گوش و حلق و بینی از زیر پوست داخل گوش قرار خواهد گرفت.
 • این جراحی به همراه بیهوشی انجام شده و به همین علت لازم است فرد نکاتی را پیش و پس از آن رعایت نماید.
 • مدت زمان لازم برای جراحی حلزون گوش 2 ساعت می باشد اما با در نظر گرفتن زمان ریکاوری و به هوش آمدن فرد ممکن است بیمار تا 6 ساعت به بخش منتقل نشود.
 • با کاشت حلزون به کودک شما کمک می شود صدا های اطراف را بشنود اما مدت زمانی به طول چند ماه نیاز است تا فرد صوت ها را که کمی هم غیر طبیعی هستند بتواند به خوبی پردازش کند. به همین دلیل معمولا مراکز توانبخشی یه افرادی که کاشت حزون انجام داده اند تا چند ماه کمک خواهد کرد.

خطرات کاشت حلزون گوش​

در حالت کلی جراحی کاشت حلزون گوش یک جراحی ظریف است که نیاز است توسط بهترین متخصص گوش انجام شود و در این صورا دارای خطرات و عوارض کمی می باشد. برخی از این خطرات عبارتند از:

 • ممکن است به مرور زمان فرد همان میزان کم شنوایی خود را از دست بدهد.
 • با جراحی کاشت حلزون ممکن است با التهاب غشا مغز و نخاع روبرو شویم که به آن مننژیت می گویند. به همین دلیل پس از کاشت حلزون مصرف آنتی بیوتیک تجویز می شود. گاهی نیز زدن واکسن پیش از انجام کاشت به فرد توصیه می شود.
 • گاهی ممکن است حلزون کاشته شده دچار مشکل شود که برای تعمیر یا عوض کردن آن لازم است دوباره جراحی انجام شود.

یک در هزار این جراحی دارای عوارض جبران ناپذیر است که معمولا برای افرادی که به پزشک نا مجرب مراجعه می کنند اتفاق می افتد. این عوارض عبارتند از خونریزی، فلج شدن صورت، عفونت محلی که جراحی شده یا عفونت خود دستگاه، سرگیجه و مشکلات چشایی. گاهی نیز فرد دچار وزوز کردن گوش و در شرایط خیلی بد نشت مایع نخاعی می شود.

آمادگی های قبل از کاشت حلزون گوش

همانطور که گفتیم کاشت حلزون گوش نیاز به بیهوشی کامل دارد و بنابر این لازم است در خصوص آن نکاتی رعایت شود که عبارتند از:

 1. مصرف برخی دارو ها برای بعد از جراحی و یا منع مصرف برخی از دارو هایی که در حال مصرف آن هستید.
 2. فرد باید تا چند ساعت از خوردن و نوشیدن پرهیز کند.

پیش از انجام جراحی اشت حلزون گوش پزشک شما یک سری دستورالعمل به شما می دهد تا کار هایی را انجام دهید این کار ها عبارتند ز:

در ابتدا پزشک به طور کامل گوش را بررسی می کن تا در صورت لزوم کاشت حلزون انجام شود زیرا این جراحی ممکن است برای برخی افراد نتیجه مثبت نداشته باشد. برای انجام این ارزیابی ها پزشک کار های زیر را انجام می دهد:

 1. گرفتن تست شنوایی و گفتاری و تعادل از بیمار
 2. معاینه و بررسی سلامت گوش داخلی
 3. بررسی وضعیت حلزون گوش با انجام برخی تصویر برداری ها مثل ان آر آی و سی تی اسکن جمجمه
 4. بررسی میزان هوش و سلانت روان بیمار برای اطمینان از یادگیری استفاده از حلرون گوش

هنگام جراحی کاشت حلزون

این جراحی با ایجاد یک برش در قسمت پشت گوش آغاز شده و سپس یک سوراخ در ناحیه ی استخوان جمجمه زده می شود تا قسمت داخلی دستگاه بتواند در سر قرار گیرد. پس از آن روی حلزون گوش نیز سوراخی ایجاد می شود و الکترود ها از این محل عبور می کنند. پس از اتمام کار برش ایجاد شده بخیه زده می شود.

نکات بعد از عمل کاشت حلزون گوش

بعد از این جراحی ممکن است فرد دچار مشکلاتی شود که عبارتند از:

 1. احساس فشار در گوش
 2. احساس گسجس در سر و یا داشتن تهوع

این جراحی نیاز به مراقبت خاصی ندارد و معمولا پس از آن حال فرد خوب است و پس از گذشت یک روز بیمار به خانه می رود. پس از چند روز فرد به شنوایی شناس مراجعه کرده و دستگاه را روشن می کنند.

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.