021-88794999

شماره تماس مطب

شنبه تا دوشنبه: 16:00 - 20:00

ساعت کاری مطب

تهران، میدان آرژانتین، نبش الوند، ساختمان مرکزی پزشکان، طبقه چهارم

آدرس مطب

صفحه اصلی / جراحی و درمان بیماری های گوش / هایپر اکوسیس یا عدم تحمل صدا چیست؟

0 / 5. 0

۱ دقیقه

هایپر اکوسیس یا عدم تحمل صدا چیست؟

آنچه می خوانید...

انواع بیماری های گوش در افراد وجود دارند که این جا به یکی از این بیمار ها خواهیم پرداخت. بیماری هایپر اکوسیس به معنی عدم تحمل صدا و افزایش حساسیت سیستم شنوایی نسبت به صدا های محیط پیرامو است. هنوز علت ابتلا به این بیماری مشخص نبوده و در بسیاری از موارد سبب اختلال در اخلاق فرد می شود. در ادامه با خواندن این مقاله بیشتر با این عارضه آشنا خواهیم شد.

علت بیماری عدم تحمل صدا

ابتلا به این بیماری معمولا در افرادی مشاهده می شود که در زندگی روزمره خود با صدا های زیاد و ناهنجاری روبرو هستند. بسیاری از افراد نیز در اثر رویارویی با یک شوک عظیم ممکن است به این عارضه دچار شوند. این شوک می تواند چیزی مانند غم از دست دادن باشد و در نهایت باعث ایجاد حساسیت در فرد شود.

این عارضه در هر فرد ممکن است به صورت متفاوتی بروز کند؛ برای مثال برخی دارای درد کمی در گوش هستند و برخی دیگر ممکن است به شدت تحت تاثیر قرار گیرند و سبب ترک شغلی در آن ها شود. این افراد به میزان زیادی به کناره گیری از اجتماع روی می آورند. این افراد معمولا دچار ترس و استرس می شوند و بنایراین دوری از این حالات روحی در ردمان آن ها موثر خواهد بود.

شیوع بیماری هایپراکوسیس

در جامعه آماری اطلاعات کمی درباره میزان شیوع این بیماری در دسترس می باشد. اما طبق تحقیقات تست های اینترنتی 9% افراد دچار این بیماری هستند اما این میزان صحیح نمی باشد زیرا بسیاری از اقراد پی به این موضوع نبرده اند. این عارضه بیشتر د بزرگشالان رایج است. بخش ناچیزی از این آمار مبتلا به درجات حاد این بیماری می باشند.

اثرات بیماری پرشنوایی

برخی بیماران مدعی هستند که به این بیماری مبتلا اند اما میزان آن به حدی نمی باشد که زندگیشان را تحت تاثیر قرار دهد. اما عده ی دیگری از بیماران هستند که صدا های اطراف سبب آزار آن ها شده و موجب عصبی شدنشان می گردد. بسیاری از افراد از این موضوع فوبیا دارند که صدا ها و ناتوانی آن ها در تحمل آن ها سبب گوشه گیری آن ها از جامعه نشود.

تحمل شنوایی

همه ی ما قادر به شنیدن صدا های کم تا زیاد می باشیم اما با گذر از یک مرزی صدا ها موجب آزار ما می شوند و اینمرز برای هر فرد متفاوت است. حتی موقعیت و نوع صدا هم در این مرز تاثیر دارد، برای مثال ممکن است صدای رادیو یک روز خوشایند باشد و یک روز ناخوشایند. یا مثلا صدا هایی مانند صدای ناخن روی دیوار می تواند با اندک صدا موجب آزار فرد گردد. یکی از عواملی که باعث می شود یک صدا یک روز خوشایند و یک روز ناخوشایند باشد استرس و اعصاب است. این صدا ها در برخی به حدی تاثیر می گذارند که سبب دوری آن ها از کار و جامعه می گردد.

عواملی که سبب عدم تحمل صدا می شوند

عواملی وجود دارند که سبب بیش شنوایی می شوند اما لزوما عوامل نمی توانند بیماری های دیگری باشند که عوارضشان بیش شنوایی باشد. برخی از بیماری هایی که باعث بیش شنوایی یا عدم تحمل صدا ها می شوند عبارتند از: میگرن، افراد مبتلا به اوتیسم، سندروم ضربه مغزی و …. گاهی برخی افراد پس از جراحی گوش مبتلا به ایت بیماری می شوند.

گاهی ممکن است  افراد پس از قرار گیری در شرایط سخت یا شنیدن یک صدای خیلی بلند دچار این مشکل شوند اما در بسیاری از افراد این مشکل می تواند بدون هیچگونه اتفاقی در فرد بروز کند. درباره ی این بیماری نظریه های زیادی وجود دارد اما نقطه اشتراک همه آن ها این است که فرد معمولا زمانی دچار این عاضه می شود که حساسیت سیستم شنوایی در وی افزایش یابد. این تغییر معمولا پیرو تغییر در خلق و خو می باشد.

آیا وزوز گوش و پر شنوایی با هم در ارتباط می باشند؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که وزوز گوش به طور قطعی باعثبیش شنوایی نمی شود اما بر عکس این موضوع به شدت مشاهده می شود. بنابراین باید بگوییم وجود یکی از این موارد به طور قطعی باعث ایجاد دیگری نخواهد بود و نباید وزوز گوش را عاملی برای بیش شنوایی دانست.

تشخیص بیماری عدم تحمل صدا

به علت این که این بیماری که معمولا هم در بزرگسالان دیده می شود نوعی بیماری با شیوع کم در جامعه می باشد، بیشتر پزشکان در این حوزه اطلاعات کمی دارند. اما برای این بیماری زمانی که مشکوک به ابتلا هستید بهتر است به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید زیرا دارای اطلاعات جامع تری حول این بیماری می باشند.

پزشک معمولا سوالاتی درباره نوع ناتوانی در تحمل صدا و یا نحوه شروع آن خواهد پرسید. همچنین سوالاتی درباره محیط کار و زندگی و صدا های پیرامون پرسیده خوهد شد. گاهی نیز درخواست می شود تست هایی زده شود که برای ارزیابی خلق و خو یا نحوه زندگی فرد می باشند.

سپس پزشک در صدد معاینه گوش و انجام تست های شنوایی بر می آید و حتی ممکن است انجام برخی آزمایش های ویژه را تجویز کند. پس از آن پزشک نسبت به توضیح اقدامات انجام شده و تشخیص اقدام می کند.

درمان بیماری کنترل صدا

کنترل بیماری عدم تحمل صدا معمولا شامل دو شیوه درمانی است که عبارتند از صدا درمانی و مشاوره.

در بسیاری از افراد جامعه هایپر اکوسیس و کنترل آن دشوار نبوده و فرد با شناخت آن می تواند بهراحتی نسبت به کنترل این وضعیت اقدام کند. اما برخی ممکن است نیازمند مراجعه دوباره به دکتر برای کنترل این وضع باشند.

صدا درمانی و مشاوره

پزشکی که برای این عارضه به او مراجعه می کنید معمولا مدت زمان زیادی را برای شناخت عواملی صرف می کند که سبب کم شدن توانایی قرار گیری در سر و صدا می کند.

بسیاری از افراد برای حل این مشکل از قرار گیری در محل های شلوغ دوری می کنند و از انجام فعالیت های روزانه کناره گیری خواهند کرد. بسیاری از پزشکان معتقدند این افراد باید کم کم در محیط های پر سر صدا قرار گیرند. یعنی ابتدا با صدا های کم شروع شود و سپس در محیط های شلوغ پا بگذارند این کار را صدا درمانی می گویند

یکی دیگر از راه ها مشاوره درمانی است که نسبت به کاهش حساسیت فرد نسبت به صدا ها کار خود را انجام می دهد.

مهم ترین اقدام این است که بیمار به پزشک متخصص مراجعه کرده و درمانی که وی پیشنهاد می دهد را به طور دقیق انجام دهد.  

دکتر احمد دانشی

جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و سر و گردن
فوق تخصص جراحی و بیماری های گوش
دانش آموخته برتر سال 1981 دانشگاه مشهد - رتبه اول بورد تخصصی - فلوشیپ گوش و عصب؛ دانشگاه بیلر تکزاس آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *